Eğitsel dijital oyunlarla desteklenen öğretimin, güneş sistemi ve ötesi ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisi
The effect of education supported with educational digital games on students' academic achievement and motivation towards learning science in the solar system and beyond unit
- Tez No: 894304
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AFŞİN KARİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Astronomy and Space Sciences, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitsel dijital oyunlarla desteklenen öğretimin, Güneş Sistemi ve Ötesi Ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisini incelemektir. Çalışma Kayseri ilinde 7. Sınıf düzeyinde üç şubede öğrenim görmekte olan 84 öğrenci ile yürütülmüştür. Birbirine denk olan üç gruptan biri kontrol grubu diğer ikisi ise deney grubu olmak üzere random seçilmiştir. Deney-1 grubunda geleneksel eğitsel oyunlarla desteklenen öğretim etkinlikleri, Deney-2 grubunda eğitsel dijital oyunlarla desteklenen öğretim etkinlikleri ve kontrol grubunda mevcut öğretim programı ile ders kitabı, akıllı tahta sunusu, animasyon, video vb. materyaller kullanılarak öğretim süreci yürütülmüştür. Problemlerin çözümü için yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış;“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Güneş Sistemi ve Ötesi Akademik Başarı Testi”her gruba araştırma öncesi ve sonrası uygulanırken akademik başarı testi ayrıca başarı kalıcılık düzeyini belirlemek için uygulamalardan 3 ay sonra bir kez daha uygulanmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiş ve normal dağılım göstermesi sonucunda bağımlı ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve akademik başarı yönünden deney grupları lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçları neticesinde eğitsel dijital oyunları derslerinde uygulayan öğretmenlerin edindikleri tecrübeleri paylaşmaları amacıyla toplantı, kurs veya seminerlerin düzenlenmesi; bir araya gelen öğretmenler denedikleri veya uyguladıkları oyunların kullanımındaki tecrübelerini aktarılmasının sağlanması; Bunun yanında yeni üretilen veya üretilebilecek olan eğitsel dijital oyunlarla ilgili atölye çalışmalarının yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of teaching supported by educational digital games on students' academic success and motivation for learning science in the Solar System and Beyond Unit. The study was conducted with 84 students studying in three classes at the 7th grade in Kayseri. One of three equal groups, was randomly selected as the control group and the other two as the experimental group. Teaching activities supported by traditional educational games in the Experiment-1 group, educational digital games in the Experiment-2 group, and textbooks, smart board presentations, animations, videos, etc. with the existing curriculum in the control group. The teaching process was carried out using materials. Semi-experimental method was used to solve the problems. Validity and reliability studies were conducted to collect the data; While the“Motivation Scale for Learning Science”and the“Solar System and Beyond Academic Achievement Test”were applied to each group before and after the research, the academic achievement test was also applied once again 3 months after the applications to determine the level of success permanence. The data were analyzed with SPSS 25 program and as a result of normal distribution, dependent and independent samples t-Test was used. As a result of the study results, it was seen that there were statistically significant differences in favor of the experimental groups in terms of motivation for learning science and academic achievement. It may be recommended to hold workshops on newly produced or future educational digital games.