3B baskıyla üretilmiş biyo-esinli badem şeklindeki gözenekli yapıların tasarımı ve basma dayanımlarının araştırılması
Design and investigation of compressive strength of 3D printed bio-inspired almond-shaped porous structures
- Tez No: 894306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, badem meyvesi referans alınarak gözenekli malzeme üretimi için birim hücre tasarlanmıştır. Gözenekli malzemeler, birim hücre boyutu sabit tutularak farklı duvar kalınlıklarında (1, 1,4 ve 1,8 mm), duvar kalınlığının parça boyunca değişmediği sabit ve kademeli olarak değiştiği değişken gözenekli olmak üzere 6 farklı tipte tasarlanmıştır. Tasarlanan bu yapı tiplerinin birim hücre geometrisine yükleme yönünde bir dikme eklenerek yapı sayısı 12 adede çıkarılmıştır. Her yapıdan 3 adet olmak üzere toplamda 36 numune üretilmiştir. Üretilen numunelere 100 kN kapasiteli basma test cihazında 2 mm/dakika yükleme hızında basma testleri uygulanmıştır. Yapılan testlerde değişken duvar kalınlığının ve dikey yönde eklenen dikmenin malzemenin basma dayanımına ve basma testi sırasındaki deformasyon davranışlarına etkisi araştırılmıştır. Badem meyvesinin kavisli ve kendine özgü yapısı referans alınarak tasarlanan birim geometri malzemenin basma özellikleri ve deformasyon davranışları üzerinde belirleyici olmuştur. Değişken gözenek yapısına sahip numunelerde sabit gözenekli numunelerden farklı olarak deformasyonun hücrelerin birleşme noktalarında oluştuğu ve kademeli olarak ilerlediği gözlemlenmiştir. Birim hücre geometrisine yükleme yönünde eklenen bir dikmeyle ise tüm numunelerde basma dayanımı artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a unit cell was designed for the production of porous materials, taking the almond fruit as a reference. Porous materials are designed in a total of 6 types with the same unit cell size and different wall thicknesses (1, 1.4, and 1.8 mm) as constant and variable porous. A strut was added to the unit cell geometry of these designed structure types in the loading direction, increasing the number of structures to 12. A total of 36 samples were produced, 3 from each structure. Compression tests were applied to the produced samples in a 100 kN capacity compression test device at a loading rate of 2 mm/min. In the tests carried out, the effect of variable wall thickness and vertical struts on the compressive strength of the material and deformation behavior during the compression test was investigated. The unit geometry, designed with reference to the curved and unique structure of the almond fruit, has been decisive on the compression properties and deformation behavior of the material. It has been observed that in samples with variable pore structure, unlike samples with constant pores, deformation occurs at the junctions of the cells and progresses gradually. With a strut added to the unit cell geometry in the loading direction, the compressive strength increased in all samples.