Farklı spor dallarındaki sporcuların öfke düzeylerinin araştırılması (Trabzon ili örneği)
Investigation of anger levels of athletes in different sports branches (Trabzon province case)
- Tez No: 894375
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sporcuların öfke düzeyleri hem bireysel performansları hem de takım dinamikleri üzerinde etkili olabilir. Bu çalışmanın amacı Trabzon ilindeki Farklı Branşlardaki Sporcuların demografik özelliklerine göre öfke ifade tarzı özelliklerini araştırmaktır. Çalışma, genel tarama modeli kullanılarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Trabzon ilindeki farklı branşlarda aktif olan 123'ü kadın, 162'si erkek toplam 285 sporcu oluşturmuştur. Çalışmada sürekli öfke ve öfke tarzlarının belirlenmesi için orjinali 1988 yılında Spielberger tarafından geliştirilmiş olan ve Türkçe uyarlaması 1994 yılında Özer tarafından yapılmış Sürekli Öfke – Öfke Tarz Ölçeği (SÖ-ÖTÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Anketler tüm sporculara birebir yüz yüze yaptırılmıştır. Test sonuçları spor yapma yılına göre 5-10 yıl olan öğrencilerin dışa yönelik öfke kontrol puanları (17.55 ± 3.51) sırasıyla 10 yıl ve üzeri (16.91 ± 3.48), 1-3 yıl (16.70 ± 2.95) ve 3-5 yıl spor yapan öğrencilerden (16.01 ± 2.27) anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu görülürken; sürekli öfke, içe yönelik öfke ve öfke kontrol alt boyutlarında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Ayrıca diğer değişkenlere (cinsiyet, yaş, spor dalı, sporculuk düzeyi ve gelir düzeyi) göre; anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Sonuç olarak; yarışmalara katılan sporcuların öfke düzeyleri spor yapma yılı yüksek olan sporcuların dışa yönelik öfke düzeyleri daha yüksek bulundu. Spor yapma süresi arttıkça, sporcular genellikle daha büyük bir motivasyon ve hırsa sahip olurlar. Dışa yönelik öfke, bu motivasyon ve hırsın bir yansıması olabilir. Sporcuların diğer değişkenlere göre anlamlı farklılıklar bulunamaması çalışma örneklem grubunun benzer olmasından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Athletes' levels of rage can have an impact on their team relationships and individual results. The purpose of this research is to examine the traits of anger expression style in relation to the demographic traits of athletes in various branches located in the province of Trabzon. The general survey approach was utilized in the study's planning. 285 athletes, 123 of whom were female and 162 of whom were male, who competed in various branches throughout the province of Trabzon made up the study's sample. The researcher used a personal information form and the Trait Anger - Anger Style Scale (TAS-SAS), which was first established by Spielberger in 1988 and translated into Turkish by Özer in 1994, to measure trait anger and anger styles in the study. All athletes were given the surveys in person. Exam results revealed that students who had played sports for 5–10 years had significantly higher outward anger control scores (17.55 ± 3.51) than students who had played sports for 10 years or more (16.91 ± 3.48), 1-3 years (16.70 ± 2.95) and 3-5 years (16.01 ± 2.27), respectively. However, there was no significant difference in the sub-dimensions of trait anger, internalized anger, and anger control (p>0.05). Furthermore, no statistically significant variation was seen based on other characteristics such as gender, age, sport branch, degree of sportsmanship, and economic level. Because of this, it was discovered that athletes with more years in sport had higher levels of fury when competing. Athletes frequently exhibit more drive and desire as their playing time increases. This drive and aspiration may be reflected in outward rage. The lack of significant differences seen in relation to other factors might potentially be attributed to the similarity of the study's sample group.