Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının öznel iyi oluşlarına etkisi
The effect of social media use on the subjective well-being of university students
  1. Tez No: 894379
  2. Yazar: YAZIN BASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma kesitsel tipte planlanmış olup, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımlarının öznel iyi oluşlarına etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evreni Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında eğitim gören hazırlık sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma örneklemini evreni bilinen örnekleme formülü ile hesaplanan 341 kişi oluşturmuştur (N=2956). Veri toplama araçları üç bölüm ve 91 sorudan oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında öğrencilere uygulaması için ilk bölümde demografik özellikler (tanıtıcı bilgi formu), ikinci bölümde Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği, üçüncü bölümde Öznel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Öznel İyi Oluş (ÖİO) toplam puan ortalaması 138,99± 36,05; Problemli İnternet Kullanımı (PİKÖ) toplam puan ortalaması ise 103,42± 34,69'dur.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a cross-sectional type research and was conducted to examine the impact of university students' social media usage on their subjective well-being. The population of the study consists of preparatory class students at the School of Foreign Languages, Ege University, during the 2023-2024 academic year. The sample of the study was composed of 341 individuals, calculated using a known sampling formula (N=2956). The data collection tools consist of three sections and 91 questions. In the data collection process, the students were administered a demographic information form in the first section, the Problematic Internet Use Scale in the second section, and the Subjective Well-Being Scale in the third section. According to the research findings; the mean total score for Subjective Well-Being (SWB) was 138.99±36.05, while the mean total score for Problematic Internet Use (PIU) was 103.42±34.69.