Çorlu ve çevresinde atmosferik mikroplastik konsantrasyon seviyelerinin belirlenmesi
Determination of atmospheric microplastic concentration levels in Çorlu and surrounding areas
  1. Tez No: 894400
  2. Yazar: MEHMET ŞAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE HANEDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plastikler özellikle sağlık, gıda, inşaat alanlarında benzersiz faydaları olan ekonomik, dayanıklı bir materyaldir. Ancak artan nüfus ve nüfusun tek kullanımlık plastik ürünlerin pratik kullanımı tercih etmeleri, biyolojik olarak parçalanamayan büyük hacimli plastik atıkların gittikçe artmasına neden olmaktadır. Bu durum atık yönetimi sorunlarının yanında özellikle plastiklerin çeşitli fraksiyonlarının su, toprak, atmosfer ortamlarında birikimine neden olmaktadır. Çorlu ve çevresi, bölgenin ve ülkenin en yoğun sanayileşmiş alanlarından biridir. Bölgede MP'lerin en önemli kaynağı olarak bilinen tekstil ve plastik atık geri dönüşüm sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda işletme mevcuttur. Bölge aynı zamanda artan sanayileşme ile paralel olarak yoğun bir şehirleşmenin de etkisinde kalmıştır. Buna karşın bölgede MP seviyelerinin tespiti ile ilgili bir çalışma mevcut değildir. Çalışma kapsamında Çorlu ve çevresinde endüstrinin yoğun olduğu, yerleşimin yoğun olduğu ve kirlenme kaynağının olmadığı bir kıyı alanı olmak üzere 3 noktadan, 3 ayrı dönemde atmosferik birikim ve sokak tozu örneklenmiş ve numunelerdeki MP'ler miktar, şekil ve renk olarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre atmosferik birikim numunelerinde toplam MP değerleri 131-1397 adet/m2/gün aralığında, sokak tozu numunelerinde ise 9.810-213.485 adet/kg aralığında tespit edilmiştir. Her iki matriste de siyah nokta ve siyah parçaların ağırlıkta olduğu gözlenmiştir. Sokak tozu örnekleri MP değerlerinde atmosferik birikim payının %20-40 arasında olduğu belirlenmiş ve elde edilen değerlerin literatür ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics are an economical, durable material with unique benefits, especially in the fields of healthcare, food, and construction. However, the increasing population and the preference for the practical use of single-use plastic products by the population have led to the accumulation of large volumes of non-biodegradable plastic waste. This situation causes not only waste management problems but also the accumulation of various fractions of plastics in water, soil, and atmospheric environments. Çorlu and its surroundings are among the most heavily industrialized areas of the region and the country. There are numerous businesses operating in the textile and plastic waste recycling sectors, which are known to be the most significant sources of MPs in the area. The region has also been impacted by intense urbanization parallel to increasing industrialization. However, no studies have been conducted to determine MP levels in the region. Within the scope of this study, atmospheric deposition and street dust were sampled from three points in Çorlu and its surroundings during three separate periods: areas with dense industry, areas with dense residential settlements, and a coastal area without pollution sources. MPs in the samples were identified in terms of quantity, shape, and color. According to the results obtained, the total MP values in atmospheric deposition samples ranged from 131 to 1,397 n/m2/day, while in street dust samples, they ranged from 9,810 to 213,485 n/kg. It was observed that black dots and black fragments predominated in both matrices. It was determined that the contribution of atmospheric deposition to MP values in street dust samples was between 20-40%, and the obtained values were found to be consistent with the literature.