Ebeveynlerin birlikte ebeveynlikleri ile çocuklarının duygusal ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' co-parenting and their children's emotional and psycholojical well-being
  1. Tez No: 894399
  2. Yazar: CANSU KARADUMAN ŞERMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ilkokul öğrencilerinin duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeyleri ile ebeveynlerinin birlikte ebeveynlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Bursa ili Nilüfer ilçesinde eğitim görmekte olan 310 öğrenci (188 kız öğrenci, 122 erkek öğrenci) ile bu öğrencilerin ebeveynleri (235 anne, 75 baba) çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma değişkenlerini ölçmek için kullanılan ölçme araçları; öğrenciler için Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, ebeveynler için ise Birlikte Ebeveynlik Ölçeğidir. Analizler için SPSS 25 paketinden yararlanılarak; değişkenler arasındaki ilişki analizi için Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu, Çoklu Regresyon Analizi, değişkenlerin cinsiyete göre farklılaşma analizi için Bağımsız Gruplar t Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Birlikte Ebeveynlik Ölçeği alt boyutlarının tamamı ile Çocukların Duygusal ve Psikolojik İyi Oluşları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukların duygusal ve psikolojik iyi oluşları ile birlikte ebeveynlik anlaşması, birlikte ebeveynlik desteği, birlikte ebeveynlik iş birliği ve aile içi ilişkilerin ortak yönetimi alt boyutları arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, birlikte ebeveynlik çatışması ve eşin ebeveynliğinin küçümsenmesi alt boyutları arasında düşük düzeyde ve negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre ise, birlikte ebeveynliğin tüm alt boyutları ile birlikte çocukların duygusal ve psikolojik iyi oluşunu anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Bu sonuca göre, birlikte ebeveynlik, çocukların duygusal ve psikolojik iyi oluşu varyansının %12.7'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between primary school students' well-being levels and their parents' co-parenting. For this purpose, 310 students (188 girls, 122 boys) studying in the Nilüfer district of Bursa province and their parents (235 mothers, 75 fathers) were included in the study. Measurement tools used to measure research variables include the Stirling Children's Emotional and Psychological Well-Being Scale for the students and the Coparenting Scale for the parents. For the analyses, the SPSS 23 package was utilized: Pearson Product-Moment Correlation for relationship analysis between variables, Linear Regression Analysis, and Independent Sample t-test was used to analyze the differences in variables according to demographic data. According to the research results, a statistically significant relationship was found between all sub-dimensions of the Coparenting Scale and Children's Well-Being. While we found a moderate and positive significant relationship between Children's Well-Being and the sub-dimensions of Coparenting Agreement, Coparenting Support, Coparenting Collaboration, and Joint Management of Family Relationships, a moderate and negative significant relationship was found between the Coparenting Conflict and the Underestimation of Partner's Parenting subscales. According to the multiple regression results, it was seen that Coparenting sub-dimensions significantly predicted children's emotional and psychological well-being. According to this result, coparenting explains 12.7% of the variance in children's emotional and psychological well-being.