Kinetik beyin egzersizlerinin 50-60 yaş aralığındaki bireylerde yaşam kalitesi ve fonksiyonel özellikler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of kinetic brain exercises on quality of life and functional features in individuals aged 50-60
  1. Tez No: 712765
  2. Yazar: ŞABAN TİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada yaşlı bireylerde kinetik beyin egzersizlerinin yaşam kalitesi ve fonksiyonel özelliklerinin üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmayı yaş ortalaması 54.30±2.11(yıl), kilo ortalaması 79.4±9.99(kg), boy ortalaması 168±7.12(cm) olarak tespit edilen 10 kişilik deney grubu ile yaş ortalaması 53.37±2.82(yıl), kilo ortalaması 84.62±19.05(kg), boy ortalaması 167.62±10.60(cm) olan 8 kişilik kontrol grubu oluşturmaktadır. Deney grubu bireylere 12 hafta boyunca haftada 3 gün 30'ar dakikalık kinetik beyin egzersizleri uygulandı. Kontrol grubuna hiçbir egzersiz yaptırılmadı. Verilere her iki gruba da başlamadan önce ön test, çalışma bittikten sonra son test yapılarak ulaşıldı. Çalışmanın etkinliğini test etmek için alfa stabilomertic platform ile denge denge testi, d2 dikkat testi, zamanlı kalk yürü testi, WHOQOL-OLD(Dünya sağlık örgütü yaşam kalitesi ölçeği yaşlı modülü), düşme etkinlik ölçeği, geriatrik depresyon ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 20.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of kinetic brain exercises on the quality of life and functional properties of elderly individuals. The mean age of the study was 54.30±2.11(years), the mean weight was 79.4±9.99(kg), the mean height was 168±7.12(cm) with the experimental group of 10 people, with the mean age 53.37±2.82(years), mean weight 84.62±19.05( kg) form the control group of 8 people with an average height of 167.62±10.60(cm). Individuals in the experimental group were given 30-minute kinetic brain exercises 3 days a week for 12 weeks. No exercise was performed in the control group. The data were obtained by performing the pre-test before the start of both groups, and the post-test after the study was completed. In order to test the effectiveness of the study, balance balance test with alpha stabilomertic platform, d2 attention test, timed get up and go test, WHOQOL-OLD (World Health Organization Quality of Life Scale Elderly Module), fall activity scale, geriatric depression scale were used. SPSS 20.0 program was used for data analysis.