Exploring the influence of access to textbook pdfs, google search engine, and ChatGPT on students' information retrieval and plagiarism
Ders kitapları pdf'lerine, google arama motoruna ve ChatGPT'e erişimin öğrencilerin bilgi alınması ve intihal üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 894425
  2. Yazar: MARYAM DULAIMI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, gelişmiş bir yapay zekâ konuşma aracısı olan ChatGPT'nin, Google Arama ve PDF belgeleri gibi geleneksel eğitim kaynaklarıyla karşılaştırıldığında öğrenci öğrenme sonuçlarının çeşitli yönleri üzerindeki etkisini araştırıyor. Altı temel alana odaklanan (Bulunabilirlik Hissi, Bilme Duygusu, Görevi Tamamlama İsteği, Bilişsel Öz Saygı, Gönderim Benzerliği ve Gönderim Yapay Zekâsı Benzerliği) bu araştırma, hem ChatGPT'yi hem de geleneksel teknolojileri kullanarak ödevleri tamamlayan üniversite öğrencilerini içeriyordu. Gerçek deneysel bir ön ve son test tasarımı kullanılarak katılımcılar rastgele dört gruba atandı: kontrol, e-ders kitabı, Google ve ChatGPT erişimi. Sonuçlar, ChatGPT'nin Bulunabilirlik ve Bilme Duygusunu önemli ölçüde iyileştirdiğini, öğrencilerin Görevleri Tamamlama İsteklerini artırdığını ve özellikle öğrenmenin ilk aşamalarında Bilişsel Benlik Saygısını geliştirdiğini göstermektedir. Bu bulgular, ChatGPT'nin eğitim sonuçlarını önemli ölçüde geliştirebilmesine rağmen, eğitim ortamlarına entegrasyonunun, faydaları optimize etmek ve olası dezavantajları azaltmak için dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of ChatGPT, an advanced AI conversational agent, on various aspects of student learning outcomes, when compared to traditional educational resources such as Google Search and PDF documents. Focusing on six key areas—Feeling of Findability, Feeling of Knowing, Willing to Complete the Task, Cognitive Self-Esteem, Submission Similarity, and Submission AI Similarity—this research involved university students completing assignments using both ChatGPT and traditional technologies. Employing a true-experimental pre- and post-test design, participants were randomly assigned to four groups: control, e-textbook, Google, and ChatGPT access. Results indicate that ChatGPT significantly improves the Feeling of Findability and Knowing, increases students' Willingness to Complete Tasks, and enhances Cognitive Self-Esteem, particularly in the initial stages of learning. These findings suggest that while ChatGPT can substantially enhance educational outcomes, its integration into educational settings must be carefully managed to optimize benefits and mitigate potential drawbacks.