The symphonie concertante: Analysis of Johann Christian Bach's works and the qualities of the genre in the late 18th century
Symphonie concertante: Johann Christian Bach'ın eserlerinin ve türün 18. yüzyıl sonundaki özelliklerinin analizi
- Tez No: 894437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZGEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
18. yüzyılda müzik endüstrisi, üretim ve tüketim açısından önemli değişiklikler yaşadı. Halka açık konserler sayesinde müzik daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı ve özel finansmanlı müzik organizasyonlarının ortaya çıkışına yol açtı. Besteciler, müzikal uygulamalarla deney yaparak izleyici tercihlerine ve satışlara yönelik çabalara girişti. Bu sürecin bir parçası olarak, symphonie concertante türü ortaya çıktı ve yerel virtüöz müzisyenlere yeteneklerini sergileme fırsatı sundu. Bu tür hem sosyal hem de müzikal açıdan önem taşıyarak senfoni geleneğine kök saldı ve orkestranın önemini koruyarak konçerto türünün özelliklerini taşıdı. Yerel müzisyenleri tanıtmak için besteciler, uzatılmış solist bölümleri içeren senfoniler yazdı. Bu çalışmada Johann Christian Bach'ın eserleri enstrümantasyon, armoni dili ve form yapısı gibi türün çeşitli özellikleri derinlemesine incelenmiştir. Bu analizle birlikte türe dair somut bilgiler sunulmuştur. Johann Christian Bach'ın symphonie concertante eserleri türün niteliklerini ve 18. yüzyıl müzik ortamını anlamak açısından büyük değer taşımaktadır. Bu türün etkisi sadece bestelerle sınırlı kalmamış, aynı zamanda müzikal ortamın şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, symphonie concertante türünün terminolojisini, türle ilgili özellikleri ve sosyal bağlamını incelemektedir. Johann Christian Bach'ın etkin rol oynadığı Mannheim, Paris ve Londra gibi önemli müzik merkezlerinden türün kökenine dair izler takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, the music industry underwent significant changes in production and consumption. Public concerts allowed music to reach wider audiences, leading to the emergence of privately funded music organizations. Composers began experimenting with musical practices to cater to audience preferences and boost sales. As part of this process, the symphonie concertante genre arose, offering an opportunity for local virtuoso players to showcase their talents. This genre had both social and musical importance, being rooted in the symphony tradition and emphasizing orchestral prominence. To promote local musicians, composers wrote symphonies with extended solo parts, enabling the soloists to gain recognition and private lessons. Various features of the genre, such as instrumentation, harmonic language, and formal structure, are explored in depth. In this study, Johann Christian Bach's works are analyzed to provide concrete insights into the genre. Johann Christian Bach's symphonie concertantes hold great value in understanding the genre's qualities and the music scene of the late 18th century. The genre's impact extends beyond the compositions, showcasing its role in shaping the musical landscape of the time. The study examines the terminology, genre-specific qualities, and social context of symphonie concertante. It traces the genre's origins to important music centers like Mannheim, Paris, and London, where Johann Christian Bach played a significant role.