Thematic and stylistic analysis of the spire
The spire adlı romanın tema ve üslup açısından incelenmesi
- Tez No: 89445
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET William Golding, hiç şüphe yok ki, modern İngiliz romancılarının en göze çarpanlarından birisidir. Sayısız eserleri arasında The Spire üslup ve tema yoğunluğu bakımından özel bir yere sahiptir. Basit bir hikaye karmaşık bir şekilde anlatılmuştır. Roman, anlaşılması zor olduğu için, büyük bir dikkatle okunmayı gerektirir. Bu tezin amacı da romanı anlamayı güçleştiren bazı unsurları aydınlatmaktır. Semboller, göndermeler, imgeler gibi unsurların ışığında roman tema açısından incelenmiştir. Önsöz bölümünde Golding' in edebi kariyeri ve özellikle The Spire hakkında kısa bilgi verilmiştir. Giriş bölümünde çeşitli kritiklerin yazarın üslubu hakkındaki görüşleri verilmiş, daha sonra The Spire ile ilgili kritiklerin değerlendirmelerine yer verilmiştir. The Spire' a Bakış, kitaba genel bir bakış açısı getirmekte, kitabın genel bir özeti karekterlerin tanıtımıyla birlikte verilmekte ve yazarın romanı yazarken hangi noktadan hareketle yola çıktığı tartışılmaktadır. The Spire' m Tema ve Üslup Acısından İncelenmesi, kitabın tema ve üslup açısından incelenmesini içerir. Çeşitli semboller, göndermeler, imgeler ve motifler analiz edilmiş ve bunların ışığında roman tema açısından değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, gelişme bölümünde kazanılan bakış açıları ele alınmış ve roman hakkında faydalı bir perspektife ulaşılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT William Golding is, without doubt, one of the most distinguished of modern British novelists. Among his numerous works, The Spire occupies a special place for its style and intensity of theme. A simple story is told in a complicated manner. The novel is difficult to comprehend and requires to be read with great attention. This thesis aims to illuminate some of the elements that make it difficult to understand the novel. In the light of these elements such as symbols, references and images, the novel is thematically analysed. In Preface, a piece of information is given about Golding' s literary career, particularly The Spire. In Introduction, opinions of various critics about Golding' s style are given and then the focus is on The Spire and some opinions about the book are presented. In A View From The Spire, a general view of the book is given, a kind of summary is made and the basic characters are introduced. And the starting point in writing this novel is discussed. In Thematic And Stylistic Analysis of The Spire, thematic and stylistic analysis of the book is given. Various symbols, references, images and motifs are analysed and the novel is studied thematically with regard to these elements. In Conclusion, the insights that are derived in the development part are put forward and a useful perspective is reached out about the novel.