The relationship between critical thinking skills and autonomous learning in gifted students
Üstün yeteneklı̇ öğrencı̇lerde eleştı̇rel düşünme becerı̇lerı̇ ve özerk öğrenme arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇
  1. Tez No: 894485
  2. Yazar: YUNUS EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ELENI LITHARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anglia Ruskin University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, üstün yetenekli öğrencilerde özerk öğrenme ve eleştirel düşünme becerilerinin eğilimlerini belirlemek ve bu becerilerin birbirlerini nasıl etkilediğini literatür taraması yoluyla ortaya koymaktır. Araştırmanın kapsamını tezler, makaleler, kitaplar ve Anglia Ruskin Üniversitesi kütüphane veri tabanı gibi internet kaynakları oluşturmaktadır. Literatürde üstün yeteneklilik ve üstün yetenekli çocuklarla ilgili yapılan çalışmaların sayısı artmasına rağmen üstün yetenekli öğrencilerde beceriler arasındaki ilişkiyi ölçen çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Literatür araştırması sonucunda, özerk öğrenme ve eleştirel düşünme üstün yetenekli öğrencilerin doğuştan sahip oldukları beceriler olarak değerlendirilmektedir. Buna göre, araştırma kapsamındaki bu beceriler birbiriyle ilişkili ve birbirini destekler nitelikte olup öğrenme sürecine hizmet etmekte ve kolaylaştırmaktadır. Üstün yetenekli öğrenciler, doğuştan gelen yeteneklerini kullanarak bazı noktalarda öğrenme sürecini kolaylıkla yönetebilseler de, kendi yeteneklerini etkili bir şekilde kullanabilmeleri için okul rehber öğretmenleri ve aileleri tarafından yönlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the tendencies of autonomous learning and critical thinking skills in gifted students and to reveal how these skills affect each other through literature review. The scope of the research forms thesis, articles, books and internet sources such as library database of Anglia Ruskin University. It is seen in the literature that there are limited studies measuring a relation between skills in gifted students despite increasing the number of studies conducted about giftedness and gifted children. As a result of the literature research, autonomous learning and critical thinking are considered as inherent skills gifted students have. Accordingly, these skills within the scope of the research are interrelated and support each other as they serve and facilitate learning process. Although, gifted students manage easily the learning process at some points by using their inborn talents, they need to be guided by school counsellors and their parents to use their own abilities effectively.