Kök aile ilişkileri ve evlilik beklentisi arasındaki ilişkinin ilişki durumuna göre incelenmesi
Examining the relationship between family of origin relationships and marriage expectations according to relationship status
- Tez No: 894501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARE TERZİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, romantik ilişki yaşamakta olan bireylerin kök aile ilişkileri, evlilik beklentileri ve ilişki doyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır.Ayrıca, bu çalışma kapsamında romantik ilişki yaşamakta olan bireylerin kök aileleri ile ilişkileri, evlilik beklentileri ve ilişki doyumlarının demografik değişkenlere göre değişip değişmediği incelenmiştir. Bu çalışmada romantik ilişki yaşamakta olan 343'ü kadın 113'ü erkek olan 456 yetişkin bireyden veri toplanmıştır. Çalışmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“İlişki Doyumu Ölçeği”, Evlilik Beklentisi Ölçeği“ ve ”Kök Aile ile İlişkiler Envanteri" aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 27.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, Bağımsız Gruplar t testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, romantik ilişki yaşamakta olan bireylerin kök aile ile ilişkiler, evlilik beklentisi ve ilişki doyumu puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca, bireylerin anne ile ilişkiler puanları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterirken evlilik beklentisi puanları hem cinsiyete hem de ilişki durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the relationship between family of origin relationships, marriage expectations and relationship satisfaction of individuals who are experiencing romantic relationships. In addition, within the scope of this study, it was examined whether the relationships of individuals who are experiencing romantic relationships with their family of origin, marriage expectations and relationship satisfaction change according to demographic variables. In this study, data were collected from 456 adult individuals, 343 of whom were women and 113 of whom were men, who were experiencing a romantic relationship. The data of the study were collected through the“Personal Information Form”, the“Relationship Satisfaction Scale”, the Marriage Expectation Scale“ and the ”Family of Origin and Relationships Inventory". The data were analyzed with SPSS 27.0 package program. In the analysis of the data, Independent Groups t-test, Pearson Product Moments Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used. According to the findings obtained as a result of the analyses conducted, there is a significant relationship between the stem family relationships, marriage expectation and relationship satisfaction scores of individuals who are experiencing romantic relationships. In addition, while individuals relationship scores with the mother show a significant difference according to gender, marriage expectation scores show a significant difference according to both gender and relationship status. The findings obtained from this study have been discussed in the context of literature and suggestions have been made.