Vergi hukukunda genel tebliğ ve sirkülerin anayasada yer alan kanunilik ve açıklık ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of general notifications and circulars in tax law in terms of legality and clarity principles in the constitution
  1. Tez No: 894500
  2. Yazar: HÜLYA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ekonomi ve endüstri insan hayatında var olan ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen bir alandır özellikle yenilikler her daim devam ettiği süreçler içerisinde insanların her oluşum karşısında da var olan durumların yanında herhangi bir sorunların da var olmasına imkân sağlamaktadır. Bu bağlamda bu gibi durumlarda toplumda düzenin ve sistemin devam ettirilebilmesi için bir hukuk düzenin de var olması gerekmektedir. Gelişen dünya değişen dünya üzerinde insanların her daim sorunlara ve yaşadıkları durumlara tek başına bir çözüm süreci sağlayamamaktadır. Bu durum ise yasal mercilerin oluşmasını sağlamıştır. Tüketim alanında sağlanan özellikle ticari alanda elde edilen usulsüzler pek çok sorunların da alt yapısını oluşturmaktadır. Bu durum ise devlet tarafından bir vergilendirilme sürecine tabii tutulmasını sağlamıştır. Bu vergilendirilme uygulamaları ise insanların herhangi bir durum karşısında haksız gelir elde edilesinin de önüne geçilmiş bulunulmaktadır. Vergi uygulamalarına dayalı pek çok hüküm ve yaptırımalar mevcuttur. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığı vergilendirme sistemleri üzerinden dorudan görevli ve sorumlu merciler olarak adlandırılmaktadır. Her ne kadar sorunlu merciler olsalar da bir yasa koyma yetkileri henüz bulunmamaktadır. Anayasa'da var olan ve temel ilkeler olarak kabul edilen yasalar kapsamında var olan durumların yönetilmesi ve devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu durum sonucunda oluşacak her hangi sorun ve sıkıntılar icrai yaptırımları olarak bireylere yansımaktadır. Bu durumda ise Danıştay'a bağlı olarak ele alınan yardımcı kaynaklar ve genel yaptırım ilkeleri yer almaktadır. Bu ilkeler ve yaptırımlar kapsamınca da bireyler gereken durumlarda hükmedilmekte ve yaptırımlara tabii tutulmaktadır. Bu yaptırımlar ise vergi uygulamaları adı altında toplanmaktadır
Özet (Çeviri)
Economy and industry is a field that exists in human life and is shaped in line with the needs of people, especially in the processes where innovations are always ongoing, it is possible for people to have any problems as well as existing situations in the face of every formation. provides an opportunity. In this context, in such cases, there must be a legal order in order to maintain the order and system in the society. The developing world cannot always provide a solution process to the problems and situations of people in the changing world. This situation led to the formation of legal authorities. The irregularities obtained in the field of consumption, especially in the commercial field, constitute the infrastructure of many problems. This situation made it subject to a taxation process by the state. These taxation practices also prevent people from gaining unfair income in the face of any situation. There are many provisions and sanctions based on tax practices. In particular, the Ministry of Treasury and Finance is called the directly responsible and responsible authorities over taxation systems. Although they are problematic authorities, they do not yet have the authority to make a law. It is necessary to manage and maintain the existing situations within the scope of the laws existing in the Constitution and accepted as basic principles. Any problems and troubles that will arise as a result of this situation are reflected on individuals as executive sanctions. In this case, there are auxiliary resources and general sanction principles that are handled under the Council of State. Within the scope of these principles and sanctions, individuals are judged and subject to sanctions when necessary. These sanctions are grouped under the name of tax practices.