Yeni evli (0-5 yıl) çiftlerin uyumu ile kök aile uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the harmony of newly married couples (0-5 years) and the harmony of the root family
  1. Tez No: 906361
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı; 0-5 yıllık evli çiftlerin ilişki uyumları ile kök aile ilişkileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırma örneklemi evliliklerinin ilk beş yılında olan, en az lise mezunu 173'ü kadın, 154'ü erkek olmak üzere 327 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Kök Aileyle İlişkiler Envanteri (KAİE) ve Yakın Doğu Evlilik Uyum Ölçeği (YDEUÖ) aracılığıyla katılımcılardan veri toplanmıştır. Gerçekleştirilen veri analizleri sonucunda araştırma bulguları evliliğin ilk beş yılında olan çiftlerin evlilik doyumu ile kök aile ilişkileri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bulgular değerlendirildiğinde bireylerin kök aileleri ile ilişki düzeyi arttıkça, mevcut evliliklerindeki iletişim düzeyinin azaldığı görülürken ; kök aile ile ilişki düzeyi arttıkça evlilik doyumunun arttığı görülmektedir. Bulgular her iki değerlendirmede farklı görüşü destekliyor gibi bir çıkarım yapılabilecek olsa da bu durumun farklı kültür, aile yapısı, eğitim düzeyi, yaş grubu ve partnerin kendisinin getirdiği kişisel değerler ile açıklanabileceği düşünülmektedir. Kök aile ilişkilerinin evlilik uyumu üzerindeki etkisinin olumlu veya olumsuz oluşu çalışmanın geçerliliğini etkilememiştir. Sonuçlar ilgili alan yazın dikkate alınarak tartışılmış, bu doğrultuda uygulayıcılara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a significant relationship between the relationship adjustment of married couples who are in first five years of their marriage and their root family relationships. The research sample consists of 327 volunteer participants which is consit of 173 women and 154 men volunteer participant , who are in the first five years of their marriage and at least high school graduate. Within the scope of the study, data were collected from the participants through the Demographic Information Form which is prepared by the researcher, The Root Family Relationships Inventory (RFRI) and the Near East Marital Adjustment Scale (NEMAS). As a result of the data analysis, the research findings showed that there is a significant relationship between marital satisfaction and family of origin relationships of couples who in the first five years of their marriage. When the findings are evaluated, it is seen that as the relationship level of individuals with their family of origin increases, the level of communication in their current marriage decreases; It is also observed that as the level of relationship with the family of origin increases, marital satisfaction increases. Although it can be inferred that the findings support different views in both evaluations, it is thought that this situation can be explained by different culture, family structure, education level, age group and personal values brought by the partner. Whether the effect of family relationships on marital adjustment was positive or negative did not affect the validity of the study. The results were discussed taking into account the relevant literature, and suggestions were presented to practitioners and researchers in this regard.