The relationship between mutually responsive orientation, perceived mutual social support and marital satisfaction
Karşılıklı duyarlı yönelimin algılanan karşılıklı sosyal destek veevlilkik doyumuyla ilişkisi
  1. Tez No: 894527
  2. Yazar: SUDENUR ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİRUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, çocuk dönemindeki sosyalleşme sürecinde köken ailede gelişen karşılıklı duyarlılığın, yetişkinlikte algılanan karşılıklı sosyal desteğe aracılığıyla evli kadın ve erkeklerde evlilik doyumuyla nasıl ilişkili olduğunu incelemektir. Spesifik olarak, karşılıklı duyarlı yönelim (MRO), ebeveyn ve çocuk arasında gelişen karşılıklı ilişkinin anlamak için kapsayıcı bir kavram olarak kullanılmıştır. MRO, algılanan karşılıklı desteğin öncülü olarak kavramsallaştırıldı ve bunun da evlilik doyumu üzerinde dolaylı olumlu bir etkiye sahip olduğu varsayıldı. Bu nedenle, bu çalışma çocukluk döneminde ebeveyn-çocuk arasında gelişen MRO'nun algılanan yetişkinlikte karşılıklı sosyal destek aracılığıyla evlilik doyumu üzerindeki etkisini anlamaya yönelik bir modeli test etmiştir. 402 evli bireyden oluşan bir örneklemde MRO, karşılıklı algılanan sosyal destek ve evlilik doyumu demografik değişkenlerle birlikte ölçülmüştür. MRO, bu çalışma tarafından geliştirilen bir ölçek ile ölçülmüştür. Sonuçlar ölçeğin yeterli psikometrik özelliklerini ortaya çıkardı. Önerilen aracılık etkisinin test edilmesi, tam aracılık için yeterli kanıt sağladı. Bulgular ilgili alanyazın referanslarıyla tartışılmış ve psikolojik danışmanlara yönelik uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how mutual sensitivity during the socialization process in the family of origin is related to marital satisfaction in married men and women through perceived mutual social support in adulthood. Specifically, mutually responsive orientation (MRO) was used as an overarching concept to understand the reciprocal influence that develops between parent and child. MRO was conceptualized as an antecedent of perceived mutual support, which in turn was hypothesized to have an indirect positive effect on marital satisfaction. Therefore, this study tested a model to understand the impact of MRO on marital satisfaction through perceived mutual social support. MRO, mutual perceived social support, and marital satisfaction were measured along with demographic variables in a sample of 402 married individuals. MRO was measured with a scale developed by this study. The results revealed adequate psychometric properties of the scale. Testing the proposed mediation effect provided sufficient evidence for full mediation. The findings were discussed with relevant literature references and practice recommendations for psychological counselors were presented.