Mobilya kumaş tasarımında bulanık kano modelinin kullanılması
Using fuzzy kano model in furniture fabric design
  1. Tez No: 894546
  2. Yazar: NESRİN TATLIDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yeni ürün geliştirme sürecinin başarısı, temel müşteri ihtiyaçlarının ürün özelliklerine ne kadar iyi dönüştürüldüğüne bağlıdır. Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY), yeni ürün geliştirme sürecinin tasarım aşamasında müşterinin sesini ürün özelliklerine dönüştürmede önemli bir metodoloji olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, Kano modeli ve Bulanık Kano modeli, müşteri memnuniyet derecesini vurgulayarak müşteri ihtiyaçlarını daha iyi önceliklendirmek için kullanılmaktadır. Burada müşteri ihtiyaçlarının önceliklendirilmesi, şirketlerin en önemli müşteri gereksinimlerine odaklanarak para, iş gücü ve zaman gibi varlıklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktadır. Araştırmanın genel amacı, mobilya endüstrisi için müşteri memnuniyetini karşılayan bir döşemelik kumaş geliştirmektir. Bu çalışmada, bir mobilya döşemelik kumaş için literatürden ve mobilya tasarım uzmanlarının görüşlerinden faydalanarak 16 müşteri ihtiyacı belirlenmiştir. Bu müşteri ihtiyaçlarının önem ağırlıkları, geleneksek Kano modeli, Bulanık Kano modeli ve daha önceki tez çalışmasında önerilen ayarlanmış Kano modeli KFY'nin planlama matrisine entegre edilerek hesaplanmıştır. Kalite özellikleri (çekici, olmazsa olmaz, nötr, tek boyutlu) mevcut literatürde de belirtildiği gibi eşit öneme sahip olmadığından ayarlanmış Kano-KFY modelinin Kano model indeksi k ile müşteri ihtiyaçlarını Bulanık Kano-KFY ve geleneksel Kano-KFY modellerine göre daha etkin bir şekilde önceliklendirebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of a new product development process depends on how well the key customer needs (CNs) are converted into product characteristics. Quality Function Deployment (QFD) has been considered a significant methodology in transforming the customer's voice into product properties at the design stage of the new product development process. Furthermore, the Kano model and Fuzzy Kano model have been used to better prioritize the customer needs by emphasizing the customer satisfaction degree. Here, prioritizing customer needs enables companies to effectively use their assets such as money, work force, and time by focusing on the most important customer requirements. The overall goal of the research is to develop an upholstery fabric meeting the customer satisfaction for the furniture industry. In this study, 16 customer needs of a furniture upholstery fabric were determined by the help of furniture design experts and the literature. The importance weights of these customer needs were calculated using the traditional Kano model, the Fuzzy-Kano model and the adjusted Kano model proposed in the supervisor's recent paper by integrating these models to the planning matrix of QFD. Since the quality attributes (attractive, must be, indifference, one-dimensional) are of no equal importance as stated in the existing literature, it was demonstrated that the adjusted Kano-QFD model including the Kano model index k could prioritize the importance weights of customer needs in a more efficient way compared to the traditional Kano model and the Fuzzy Kano model.