Lojistik sektöründe kurumsal sosyal sorumluluk ile lojistik performans arasındaki ilişki üzerine bir alan araştırması
A field research on the relationship between corporate social responsibility and logistics performance in the logistics sector
  1. Tez No: 894594
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALUK PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Küreselleşmenin hızlı bir biçimde yol aldığı günümüz koşullarında kurumlar sürdürülebilir rekabette yer edinebilmek, küreselleşmeye uyum sağlayabilmek sebebi ile lojistik performans kavramına çok büyük önem vermişlerdir. Firmalar, istihdam sağlayabilmek ve etkin ve istikrarlı bir büyüme oranı yakalayabilmek için lojistik performansı göz önünde bulundurmaktadır. Günümüzde, lojistik performansı artırmak için kullanılan çeşitli uygulamaların yanı sıra, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) kavramının da önemli bir rol oynadığı görülmektedir. KSS'nin lojistik performans üzerindeki etkileri giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Değişen dünya koşullarıyla birlikte, firmaların benimsediği KSS modellerinin işleyişi incelenerek bu etkiler değerlendirilecektir. Bu değerlendirme sonucunda, hem tüketiciler hem de firmalar açısından KSS'nin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bu çalışmada; kurumsal sosyal sorumluluğun lojistik performans üzerindeki etkilerini araştırmak üzere, Kahramanmaraş ve Gaziantep ilinde lojistik hizmet sağlayıcıları grubunda aktif olarak faaliyette bulunan firma çalışanları üzerinde bir alan araştırması yapılmış olup. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir ve araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonunda kurumlarda mevcut olan politikaların ve süreçlerin iyileştirilmesine yönelik önemli iç görüler sağlandığında ve ilgili tarafların daha bilinçli kararlar aldığı noktada kurumsal sosyal sorumluluk ile lojistik performansın etkileri belirlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly globalizing environment, organizations place great importance on logistics performance in order to establish a sustainable competitive edge and adapt to globalization. Companies consider logistics performance essential to create employment and achieve effective and stable growth rates. Moreover, alongside various practices used to enhance logistics performance, the concept of corporate social responsibility (CSR) has been seen to play a significant role. The effects of CSR on logistics performance are gaining increasing importance. By examining the functioning of the CSR models adopted by firms in response to changing global conditions, these effects will be evaluated. As a result of this evaluation, the significance of CSR will be better understood for both consumers and companies. In this study, a field research was conducted on employees of logistics service providers actively operating in Kahramanmaraş and Gaziantep provinces to investigate the effects of corporate social responsibility on logistics performance. The data obtained were analyzed using SPSS software, and the research hypotheses were tested. The findings of the research will provide important insights for improving existing policies and processes within organizations, allowing relevant stakeholders to make more informed decisions regarding the effects of corporate social responsibility on logistics performance.