Öğretmen adaylarının matematik öğretimi öz yeterliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of mathematics teaching self-efficacy of candidate teachers according to various variables
  1. Tez No: 894593
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı İlköğretim Matematik Öğretmeni adayları ve Sınıf Öğretmeni adaylarının matematik öğretimi öz yeterlik inançlarının düzeyini belirlemek ve cinsiyet, sınıf seviyesi, program, programa istekli olarak gelip gelmeme durumu ve genel başarı puanı değişkenlerine göre incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Seçkili örnekleme yönteminden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen öğretmen adayları ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma örneklemini Marmara Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümünde okuyan birinci ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Enochs ve ark. (2000) tarafından geliştirilen, Hacıömeroğlu ve Şahin Taşkın (2010) tarafından çevirisi yapılan“Matematik Öğretimi Yeterlik İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin analizleri SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Analiz sonuçları bağımsız grup t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda Sınıf Öğretmeni ve İlköğretim Matematik Öğretmeni adaylarının matematik öğretimi öz yeterlik inançlarının tüm alt boyutlarda yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının matematik öğretimi öz yeterlik inançları ile cinsiyet, sınıf seviyesi, program, programa istekli olarak gelip gelmeme durumu ve genel başarı puanı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Bulgular ilgili değişkenlere göre tartışılıp öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mathematics teaching self-efficacy beliefs of primary school mathematics teacher candidates and primary school teacher candidates by determining them according to gender, grade level, willingness to come to the department, department and general achievement score variables. The quantitative research method was used in the research. The research was conducted with pre-service teachers who were selected using the appropriate sampling method from the selective sampling method. The research example consists of first and fourth grade students studying at the Elementary Mathematics Teaching and Classroom Teaching department of the Faculty of Education of a state university located in the Marmara Region. As a data collection tool, Enochs et al. the“Mathematics Teaching Proficiency Belief Scale”developed by (2000) and translated by Hacıömeroğlu and Şahin Taşkın (2010) was used. The analyses of the scale used in the research were carried out with SPSS 22.0. The results of the analysis were presented by independent group t test and one-way analysis of variance. As a result of the research, it was found that the mathematics teaching self-efficacy beliefs of primary school teacher and primary school mathematics teacher candidates were high in all sub-dimensions. There was no statistical Deciency difference between self-efficacy in mathematics teaching and gender, grade level, department, willingness to come to department and general achievement score variables.There was no statistically significant difference found between the mathematics teaching self-efficacy beliefs of the teacher candidates and the variables of gender, grade level, whether they came to the department willingly or Decently and the overall achievement score. The findings were discussed according to the relevant variables and suggestions were presented.