Fakir Baykurt'un Onuncu Köy adlı romanının söz varlığı üzerine bir inceleme
An analysis on the vocabulary of Fakir Baykurt's novel The Tenth Village
- Tez No: 894614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PARLAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dil, insanların düşüncelerini ifade etmek, iletişim kurmak ve anlaşmak için kullandıkları sistemdir. Söz varlığı ise bir dilin içerdiği tüm sözcükleri, deyim, atasözü, ikileme ve ilişki sözleri gibi ifade araçlarını kapsar. Edebi eserleri söz varlığı özellikleri bakımından incelemek, bir eserin dil ve anlatım yönünden zenginliğini, yazarın kelime seçimlerini ve bu seçimlerin okuyucuda uyandırdığı etkileri anlamak açısından büyük önem taşır. Bu çalışmada Fakir Baykurt'un Onuncu Köy adlı romanı söz varlığı unsurları bakımından incelenmiştir. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında çalışmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi, sınırlılıklarına değinilmiş, ayrıca söz varlığı kavramı ele alınmıştır. Birinci bölümde yazarın hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Onuncu Köy romanı; atasözleri, deyimler, ikilemeler, kalıp sözler, lakaplar ve yöresel sözcükler bağlamında söz varlığı açısından incelenmiştir İnceleme sonucunda elde edilen veriler sonuç bölümünde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language is the system that people use to express their thoughts, communicate and understand. Vocabulary, on the other hand, includes all the words contained in a language and means of expression such as idioms, proverbs, idiosyncrasies and relationship words. Analyzing literary works in terms of vocabulary features is of great importance in terms of understanding the richness of a work in terms of language and expression, the author's word choices and the effects of these choices on the reader. In this study, Fakir Baykurt's novel Tenth Village is analyzed in terms of vocabulary elements. The study consists of two parts: Introduction and Conclusion. In the introduction, the subject, importance, purpose, method, limitations of the study are mentioned, and the concept of vocabulary is also discussed. In the first chapter, information about the author's life, literary personality and works is given. In the second part, the novel Tenth Village is analyzed in terms of vocabulary in the context of proverbs, idioms, hendiadyoins, formulaic expressions, nicknames and local words. The data obtained as a result of the analysis are presented in the Conclusion section.