STEM odaklı ders etkinliklerinin öğrencilerin meslek yönelimlerine etkisi
The effect of STEM-oriented science activities on students' career interests
  1. Tez No: 894637
  2. Yazar: LATİFE BASIÇ DURAN
  3. Danışmanlar: DR. SİMGE AKPULLUKÇU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda eğitim alanında, STEM odaklı ders etkinliklerinin uygulanmasının, öğrencilerin disiplinler arası ilişkileri kurmasında ve kariyer hedeflerinde etkili olduğu görülmektedir. Çalışma, STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) odaklı ders etkinliklerinin öğrencilerin meslek seçimlerine olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel ve nicel analizler yoluyla, bu etkinliklerin öğrenci tutumları, meslek seçimleri ve ilgi alanları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Nitel veriler, öğrencilerin STEM derslerinden aldıkları haz, ders materyallerinin anlaşılırlığı ve etkinliklerin öğretici yönleri hakkında pozitif geri bildirimler sağlamıştır. Öğrenciler, etkinliklerin eğlenceli ve öğretici olmasının yanı sıra kariyer hedefleri üzerinde de motive edici bir rol oynadığını belirtmişlerdir. Nicel analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin cinsiyet, ebeveynlerin eğitim düzeyi ve meslekleri gibi demografik faktörler, meslek seçimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermemiştir. Aylık gelir düzeyinin öğrencilerin meslek seçimi puanları üzerinde belirgin bir etkisi bulunmuştur; daha yüksek gelir seviyeleri, daha yüksek meslek seçimi puanları ile ilişkilendirilmiştir. Ekonomik faktörlerin, eğitim fırsatlarına erişimde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Araştırma, aynı zamanda deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında fen ve mühendislik alanlarına yönelik tutumlar açısından önemli farklılıklar ortaya koymuştur. Fen ve mühendislik derslerine yönelik olumlu tutumlar artmışken, matematik ve teknoloji alanlarında bu tür bir etki gözlemlenmemiştir. Bulgular, STEM odaklı ders etkinliklerinin ve öğretim metodolojilerinin, öğrenci ilgi ve ihtiyaçlarına göre daha etkin şekilde düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, eğitim politikaları ve uygulamaları için önemli içgörüler sunarak, her öğrenciye eşit eğitim fırsatları sağlama ve onların mesleki potansiyellerini maksimize etme çabalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that the implementation of STEM-oriented course activities in the field of education has been effective for students to establish interdisciplinary relationships and career goals. The study aims to examine the effects of STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) focused course activities on students' career choices. Through qualitative and quantitative analysis, the impact of these activities on student attitudes, career choices and interests was evaluated. Qualitative data provided positive feedback about students' enjoyment of STEM courses, the understandability of course materials, and the didactic aspects of the activities. Students stated that the activities, in addition to being fun and educational, also played a motivating role in their career goals. According to the results of the quantitative analysis, demographic factors such as students' gender, parents' education level and professions did not show a statistically significant effect on career choice. However, a significant effect of monthly income level on students' career choice scores was found; Higher income levels were associated with higher career choice scores. This shows that economic factors play an important role in accessing educational opportunities. The research also revealed significant differences between the experimental and control group students in terms of attitudes towards science and engineering fields. While positive attitudes towards science and engineering courses have increased, such an effect has not been observed in the fields of mathematics and technology. These findings reveal that STEM-focused course activities and teaching methodologies should be organized more effectively according to student interests and needs. The study aims to contribute to efforts to provide equal educational opportunities to every student and maximize their professional potential by providing important insights for educational policies and practices.