Okul öncesi öğretmen ve yöneticilerinin sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutumları ve uygulamaları
Attitudes and practices of preschool teachers and administrators towards sustainable environmental education
- Tez No: 894645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenleri ve yöneticilerinin sürdürülebilir çevreye yönelik tutum ve uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmenleri ve yöneticilerin sürdürülebilir çevreye yönelik tutum ve uygulamalarının cinsiyet, yaş, idari görev, mezun olduğu lise türü, mezun olduğu bölüm, öğrenim düzeyi ve ünvan değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 öğretim yılında Kocaeli ili İzmit ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi/özel anasınıfı ve anaokulunda çalışmakta olan okul öncesi öğretmenleri ve yöneticileri oluşturmaktadır. Bu evrenden seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 153 öğretmen ve 23 yönetici tutum ölçeğinin uygulandığı örneklem grubunu oluştururken 43 öğretmen ve 5 yönetici ise yarı yapılandırılmış görüşme formunun örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmen ve yöneticilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, öğretmen ve yöneticilerin sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla“Sürdürülebilir Çevre Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Tutum ölçeği ve görüşme formundan elde edilen verilerin analizi için betimsel istatistikler kullanılmıştır. Analizler SPSS 22 paket programı ve içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda okul öncesi öğretmenleri ve yöneticilerin sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutum puanları yüksek, alt boyutlar için cinsiyet, yaş, mezun olunan lise türü ve unvan açısından anlamlı fark olduğu, idari görev, mezun olunan bölüm ve öğrenim düzeyi alt boyutlarında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Yine görüşme formundan elde edilen verilerde okul öncesi öğretmen ve yöneticilerin sürdürülebilir çevre konusunu uygulama boyutunda geliştirilmesi gerekirken sürdürülebilir çevre ile ilgili bilgi birikimlerinin yeterli düzeyde olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the attitudes and practices of preschool teachers and administrators towards sustainable environment. In the study, it was examined whether the attitudes and practices of preschool teachers and administrators towards sustainable environment differ according to gender, age, administrative duty, type of high school graduated from, department graduated from, level of education and title variables. The sample of the study consists of preschool teachers and administrators working in public/private preschools and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Kocaeli province Izmit district in the 2023-2024 academic year. From this field, 153 teachers and 23 administrators selected by random sampling method constitute the sample group to which the attitude scale was applied, while 43 teachers and 5 administrators constitute the sample group of the semi-structured interview form.“Personal Information Form”developed by the researcher to determine the demographic characteristics of teachers and administrators,“Attitude Scale towards Sustainable Environmental Education”to determine the attitudes of teachers and administrators towards sustainable environmental education and semi-structured interview form created by the researcher were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics were used to analyse the data obtained from the attitude scale and interview form. The analyses were performed using SPSS 22 package and content analysis method. As a result of the analyses, it was found that there was a significant difference in terms of gender, age, graduated high school type and title for the sub-dimensions, while there was no significant difference in the sub-dimensions of administrative duty, graduated department and education level. In the data obtained from the interview form, it was also observed that while preschool teachers and administrators should be developed in the application dimension of sustainable environment, their knowledge about sustainable environment is not at a sufficient level.