Sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde kullanılan sınıf dışı öğrenme etkinliklerine yönelik görüşleri
Primary school teachers' opinions on out-of-class learning activities used in social studies course
  1. Tez No: 894646
  2. Yazar: SİMGE KUBİLAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'de 2005 yılından bu yana eğitimde yapılandırmacı yaklaşım benimsenmeye başlanmış, bu sayede öğrencilerin kendi deneyimleri ile yaparak yaşayarak kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirdikleri eğitim ortamları yaratmak amaçlanmıştır. Öğretim programlarına da yansıyan bu yaklaşım sosyal bilgiler dersinde öğrenciyi merkeze alacak şekilde tasarlanmıştır. Sosyal hayattan ayrı düşünülmesi mümkün olmayan sosyal bilgiler dersinin sınıf dışı etkinliklerin kullanımı açısından zengin bir ders olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmada sınıf dışı öğrenme etkinliklerinde öğrenciler için rehber konumunda olan öğretmenlerin sınıf dışı öğrenme etkinlikleri ile ilgili görüşleri incelenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış, içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında İzmir ili Çiğli ve Karşıyaka ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapan 29 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerine göre öğretmenlerin sınıf dışı öğrenme etkinliklerinin kapsamı, hangi konular ile ilişkilendirilebileceği ve gerçekleştirilebilecek etkinlikler ile ilgili bilgi sahibi olduğu görülmüştür. Sınıf dışı öğrenme etkinliklerinin dezavantajlarının bu etkinliklerin uygulanmasında engel olduğu belirtilmişse de öğretmenler sosyal bilgiler dersinin sınıf dışı öğrenme etkinlikleri için uygun bir ders olduğunu, sınıf dışı öğrenme etkinliklerinin gerek öğrenciler gerekse kendileri için faydalı olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
A constructivist approach has begun to be adopted in education in Turkey since 2005, with the aim of creating educational environments where students achieve permanent learning by doing and living with their own experiences. This approach, which is also reflected in the teaching programs, is designed to put the student at the center in the Social Studies course. It is thought that the Social Studies course, which cannot be considered separately from social life, is a rich course in terms of the use of out-of-class activities. In this context, the research conducted examines the opinions of teachers, who act as guides for students, regarding out-of-class learning activities. The phenomenological pattern, one of the qualitative research methods, was used in the research. Data were collected with a semi-structured interview form and analyzed with content analysis. The study group of the research consists of 29 classroom teachers working in public schools affiliated with the Ministry of National Education in Çiğli and Karşıyaka districts of İzmir province in the 2022-2023 academic year. According to the research data, it has been observed that teachers are generally knowledgeable about the scope of out-of-class learning activities, the subjects they can be associated with, and the activities that can be carried out. Although it has been stated that the limitations and disadvantages of out-of-class learning activities hinder the implementation of these activities, teachers stated that the Social Studies course is a suitable course for out-of-class learning activities and that out-of-class learning activities are beneficial for both the students and themselves.