Türkiye'de afet yönetimi ve risk azaltma çalışmalarının önemi
Importance of disaster management and risk reduction studies in Turkey
  1. Tez No: 894644
  2. Yazar: AYŞE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya genelinde afetlerin gerçekleşme sıklığı ve yoğunluğu artmaktadır. Afetler, toplumu ve çevreyi birçok açıdan olumsuz biçimde etkileyen, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan durumlardır. Yaşanan afetler neticesinde her yıl onlarca can ve mal kaybı yaşanmakta, ekonomiler ağır hasar almaktadır. Uluslararası Afet Veri Tabanı (EM-DAT) verilerine göre 2000-2019 arası dönemde 1,23 milyon kişi afetler nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Türkiye, deprem, sel, heyelan gibi afetlere eğilimli bir coğrafi konumda yer almaktadır. Özellikle yaşanan büyük depremler nedeniyle, oldukça yıkıcı sonuçlar ortaya çıkmakta, büyük kayıplar yaşanmaktadır. Bu nedenle, afetlerin olumsuz etkilerinden korunabilme ve afetlere karşı kırılganlığı önleme noktasında afet risklerinin azaltılması ve afetlere karşı dirençliliğin sağlanabilmesi önem arz etmektedir. Afetlerin yaşanmasının önüne geçilmesi mümkün değildir. Fakat alınan tedbirler, risk ve zarar azaltma çalışmaları sayesinde afetlerin olumsuz etkilerinin ve meydana getirdikleri zararların azaltılması mümkündür. Etkili bir afet yönetimi süreci dört temel aşamadan oluşan, planlı bir hazırlık ve uygulama gerektiren kapsamlı bir süreçtir. Bu aşamalar; risk ve zarar azaltma aşaması, hazırlık aşaması, müdahale aşaması ve iyileştirme aşaması olarak sıralanmaktadır. Afet yönetiminin risk ve zarar azaltma aşaması, afetlerin yıkıcı etkilerinden korunabilme, can ve mal kaybını önleme noktasında önem arz etmektedir. Bu bağlamda risklerin belirlenmesi ve ele alınması toplumun afetlere karşı daha hazırlıklı olmasını sağlamakta ve afetlere karşı etkili bir şekilde müdahale edilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The frequency and intensity of disasters are increasing worldwide. Disasters are situations that adversely affect the society and the environment in many aspects and jeopardise the safety of life and property. As a result of disasters, dozens of lives and property are lost every year and economies are severely damaged. According to the International Disaster Database (EM-DAT) data, 1.23 million people lost their lives due to disasters between 2000 and 2019. Turkey is located in a geographical location prone to disasters such as earthquakes, floods and landslides. Especially due to large earthquakes, very destructive results occur and great losses are experienced. Therefore, it is important to reduce disaster risks and ensure resilience against disasters in order to protect against the negative effects of disasters and to prevent vulnerability to disasters. It is not possible to prevent the occurrence of disasters. However, it is possible to reduce the negative effects of disasters and the damages they cause by means of the measures taken, risk and damage reduction activities. An effective disaster management process is a comprehensive process consisting of four basic stages and requiring a planned preparation and implementation. These stages are listed as risk and damage reduction stage, preparation stage, response stage and recovery stage. Risk and mitigation phase of disaster management is important in terms of protection from the destructive effects of disasters and prevention of loss of life and property. Because identifying and addressing the risks enables the society to be more prepared against disasters and enables effective intervention against disasters.