Öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile Web 2.0 araçları kullanım yetkinliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' professional motivation and Web 2.0 tools usage competence
- Tez No: 894677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin Web 2.0 araçları kullanım yetkinliği ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma Türkiye'nin farklı illerinden farklı eğitim kademesi ve branşlarda görev yapan toplam 446 öğretmenle yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan çeşitli sosyo-demografik değişkenlerin (yaş, cinsiyet, okul türü, deneyim, okul yerleşim yeri, branş) bulunduğu demografik bilgi formu, 'Öğretmenlerin Mesleki Motivasyonu Ölçeği' ve 'Web 2.0 Araçları Kullanım Yetkinliği Ölçeği' araçları kullanılarak, Google Formlar aracılığı ile online olarak toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin yaşa göre mesleki motivasyon düzeyleri farklılığın istatistiki olarak anlamlı olmadığı görülmektedir. Öğretmenlerin yaşa göre Web 2.0 araçları kullanım yetkinliğinin istatistiki olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı; 20-25 yaş arasındaki öğretmenlerin, 46 yaş üstü öğretmenlerden istatistiki olarak anlamlı düzeyde daha yüksek Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerine sahip olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin mesleki motivasyon ve Web 2.0 kullanım yetkinliğinde cinsiyet ve okul türüne göre farklılığın istatistiki olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin deneyimlerine göre mesleki motivasyonları incelendiğinde farklılığın istatistiki olarak anlamlı olmadığı görülmektedir. Öğretmenlerin deneyimlerine göre Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerinde istatistiki olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı, farklılığın 1-5 yıl deneyime sahip öğretmenler ile 20 yıl ve üzeri deneyimli öğretmenler arasında olduğu görülmüştür. Deneyim fazlalaştıkça web 2.0 araçları yetkinliğinin azaldığı söylenebilir. Öğretmenlerin branşlarına göre mesleki motivasyonunda farklılığın istatistiki olarak anlamlı olmadığı görülmektedir. Öğretmenlerin branşlarına göre Web 2.0 araçları kullanım yetkinlik düzeylerindeki farklılıkların istatistiki olarak anlamlı olduğu, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin, diğer branş öğretmenlerinden istatistiki olarak anlamlı düzeyde daha yüksek Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin mesleki motivasyonunun okul yerleşim yerine göre anlamlı farklılaştığı, il veya ilçe merkezinde görev yapan öğretmenlerin mesleki motivasyonlarının Köy/Mahallede görev yapan öğretmenlerden istatistiki olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin görev yaptığı yerleşim yerlerine göre Web 2.0 araçları kullanım yetkinlik düzeyleri açısından fark anlamlı değildir. Öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile Web 2.0 araçları kullanım yetkinlik düzeyleri arasında düşük seviyede, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak bulgular öğretmenlerin mesleki motivasyonlarının, Web 2.0 araçlarını kullanım yetkinliklerinin anlamlı yordayıcısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' proficiency in using Web 2.0 tools and their professional motivation. The study employed the correlational survey model from quantitative research methods. It was conducted with a total of 446 teachers working in various educational levels and fields from different provinces in Turkey. Data were collected online via Google Forms using various tools: a demographic information form prepared by the researcher (containing variables such as age, gender, type of school, experience, school location, and subject), the 'Teacher Professional Motivation Scale,' and the 'Web 2.0 Tools Proficiency Scale.' According to the findings, there is no statistically significant difference in the professional motivation levels of teachers based on age. However, teachers' proficiency in using Web 2.0 tools significantly differs by age, with teachers aged 20-25 having statistically significantly higher proficiency compared to those over 46 years old. There is no statistically significant difference in professional motivation and Web 2.0 tool proficiency based on gender and type of school. When examining professional motivation based on experience, no statistically significant difference was found. However, there is a statistically significant difference in Web 2.0 tools proficiency based on experience, specifically between teachers with 1-5 years of experience and those with 20 years or more; it can be said that proficiency decreases as experience increases. There is no statistically significant difference in professional motivation based on the subject taught. However, there are statistically significant differences in Web 2.0 tools proficiency based on subject, with information technology teachers having statistically significantly higher proficiency compared to teachers of other subjects. Professional motivation significantly differs based on school location, with teachers working in urban or district centers having statistically significantly higher professional motivation compared to those working in rural areas. There is no significant difference in Web 2.0 tools proficiency based on school location. A low-level, positive, and significant relationship was found between teachers' professional motivation and their proficiency in using Web 2.0 tools. Finally, the findings suggest that teachers' professional motivation is a significant predictor of their proficiency in using Web 2.0 tools.