Pazarlamada marka bilinirliği ve duyusal test teknikleri üzerine bir uygulama
An application on brand awareness and sensory testing techniques in marketing
- Tez No: 894678
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ürün algısını ölçmenin temel yolu olan tadım testleri, ürünlerin tüketici gözünde kabulünün irdelenmesini sağlamaktadır. Tadım testleri yoluyla tüketiciler markalara geri dönüş sağlanmakta, bu geri dönüşe de markalar kabul durumuna göre ürünü satışa sunarken, tekrar üretim aşamasına dönüp eksikleri tamamlayabilmektedir. Bu çalışma, gıda sektöründe faaliyet gösteren markalara doğru tadım testi şablonu oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, farklı tadım testleri arasındaki farklılık incelenmektedir. Bu çerçevede yüz yüze anket aracılığıyla 187 katılımcıya ulaşılmış ve elde edilen veriler SPSS 26 paket programıyla analiz edilmiştir. Uygulanan tadım testinde katılımcılara ulusal ve özel marka çikolata damlalı bisküvi ile iki farklı ulusal marka susamlı çubuk kraker ürünü sunulmuştur. Edinilen anket verilerine ilişkin tanımlayıcı istatistiklere yer verilmiş; faktör analizi, t-testi, ANOVA analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Ürünlere ilişkin uygulanan tadım testleri arasındaki farklılığın incelendiği çalışmada tat algısı ve test şekli arasındaki ilişkide marka bilinirliğinin düzenleyici etkisine rastlanmamıştır. Ürünlerin tat algısının, algılanan kalite ve marka bilinirliği üzerinde bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Taste tests, a fundamental method for measuring product perception, enable examining product acceptance from the consumer's perspective. Through these tests, consumers provide feedback to brands, which can then be used to decide whether to bring the product to market or return to the production phase to address any shortcomings. This study aims to create an accurate taste test template for brands operating in the food sector. The research examines the differences between various taste tests. In this context, 187 participants were reached through face-to-face surveys, and the data obtained were analyzed using the SPSS 26 software package. In the applied taste test, participants were presented with biscuits with chocolate drops from national and private brands, as well as two different national brands of sesame stick crackers. Descriptive statistics of the survey data were provided, and factor analysis, t-tests, ANOVA, and regression analyses were conducted. The study, which examined the differences between the applied taste tests, found no moderating effect of brand awareness on the relationship between taste perception and the test method. It was revealed that taste perception of the products had no impact on perceived quality and brand awareness.