أسعارُ الأسواق في أشعار الأشواق، لمحمّد أبي اليمن السّمنوديّ، دراسة وتحقيق. من الصّفحة 117 إلى الصّفحة 174.
Muhammed Ebi'l-Yümn es-Semnnûdî'nin Esâru'l-Esvâk fî Eşâri'l-Eşvâk adlı eserinin tahkiki ve değerlendirilmesi (117-174 sayfalar arası)
- Tez No: 894696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLAM JANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu araştırma, Ebu'l-Yemen es-Semnnûdî'nin“Es'âru'l-Esvâk fî Eş'âri'l-Eşvâk”adlı kitabının inceleme ve tahkikini ele almaktadır. O; Arapların tutkulu âşıkları, onların haberleri, şiirleri ve nükteli hikayeleri hakkında keleme alınmış bir kitaptır. Araştırma planı, iki kısım içermektedir: inceleme kısmı ve tahkik kısmı. Birinci kısım: O, inceleme kısmı olup iki bölüm içermektedir: Birinci bölümde müellif: onun ismi, künyesi, doğumu, vefatı, yaşadığı çağ, şeyh ve hocaları ile eserlerinden bahsettim. Sonra ikinci bölümde kitabı tanıttım; onun yöntemini, esere yöneltilen övgü ve yergileri açıkladım; kitabın nüshalarını tanımladım ve ondan art arda çeşitli kesitler sundum. İkinci Kısım: Tahkik kısmıdır. Bu araştırma, yazma eserden alınan 13 (on üç ) bâb üzerine kurulmuştur. Bu bâblar, bâbların başlıkları ile ilişkili tali bölümler ihtiva etmektedir. İnceleme, kitabın son kısmı. Bu çalışmayı yaparken metni kopyaladım, onu modern imla kaideleri uyarınca yeniden yazdım, onunla ilgili belgeleri tahriç ettim; uygun kaynaklara müraacat etmek suretiyle onun kapalı ve zor ifadelerini tespit ettim ve temel eserlerde yer alan kaynaklara müraacat etmek suretiyle sözleri sahiplerine nisbet ettim. Yüce Kitabından Allahu tealanın âyetlerini ve hadis kitaplarından hadis-i şerifleri tahriç ettim. İnceleme çalışması, dil sözlüklerine müraacat etmek suretiyle yabancı kelimelerin açıklamasını yapmayı da ihmal etmemiştir. Eserin tahkikinde, ilmî yöntemi ve edebî güvenilirliği yol edindim ve benimsedim. İnceleme çalışması, araştırmanın ulaşmış olduğu en önemli sonuç ve tavsiyelerle bitirilmiştir. Şöyle ki el yazmasını bütünüyle tahkik etmenin önemini vurgulamış bulunmaktayım çünkü eserde geçen yeni şiirler, aşıkların haberleri; edebiyat, dil veya diğer tür kitaplarda daha önce geçmemiş olan nükteli hikayeler büyük önem arz etmektedir. Bu kitap, çeşitli bilgi ve nükteleri içeren edebî bir el yazması olarak kabul edilmektedir. O gerçekten tahkik edilmeye, gün yüzüne çıkarılmaya, ondan istifade etmeleri için dil ve edebiyat öğrencilerine sunulmaya ve kütüphanelerimize katılmaya layık bir eserdir.
Özet (Çeviri)
The research studies and investigates the book: (Market Prices in the Poetry of Longing - AsaarAlaswaq fi Ashaar Alashwaq), by Abu Al-Yaman Al-Samannoudi. It is a book about the literature of lovers and night entertainment with women, their news, their poetry, and anecdotes of their stories. The research plan includes two parts: Study Department and Investigation Department. Section one: which is the study section. It includes two sections: In the first section, I discussed the author's life: his name, surname, birth, death, era, his sheikhs, and his works. Then, in the second section, I introduced the book and explained Abu al-Yaman's approach of selection, his approach of weighting, the merits of the book and criticismagainst it, and I described the copies of the manuscript, and I attached at the end of this section photo examples of the copies. Section two: The Investigation Section The research was limited to fourteen chapters, with the chapters containing sub-chapters, linked to the titles of their chapters. The study focused on the last section of the book, from page 117 to page 174. I copied the text, wrote it according to modern spelling rules, extracted its evidence, attributed obscure and ambiguous ones by referring to the appropriate sources, and attributed the sayings to their authors through referring to their sources in the old books. I also extracted verses of God Almighty from the Holy Qur'an, and noble hadiths from hadith books, and explained the anomalous vocabulary with the help of language dictionaries. I edited the manuscript with a scientific approach, and made literary honesty a beacon for me, so that the book would come out in its best form. The studywas concluded with the most prominent findings and recommendations of the research, which presented a cherished translation of an unknown author and revealed a rare literary book. The study emphasized interest in the book and its evidence, and interest in investigating our Arab heritage. The study was accompanied by a list of sources, references, and necessary technical indexes.