Aile işletmelerinde kurumsallaşma düzeyinin rekabetçilik ve işletme performansı üzerindeki etkileri: Perakende sektöründe bir uygulama
The effects of institutionalization level on competitiveness and business performance in family businesses: An application in retail sector
  1. Tez No: 894704
  2. Yazar: YILMAZ PEKMEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırma, aile işletmelerinde kurumsallaşma düzeyinin rekabetçilik üstünden işletme performansı üzerindeki etkilerini perakende sektöründe incelemeyi amaçlamaktadır. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; perakende sektöründe 15 şube ve üzerinde bulunan 43 firmadan üst düzey yönetici konumunda olan; Aile üyesi ve Profesyonellerden oluşan 86 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 26.0 ve SmartPLS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada yapılan yapısal model ve yol analizi sonuçlarına göre, kurumsallaşmanın rekabetçilik (hız, kalite, maliyet ve yenilik) üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, rekabetçilik ile işletme performansı arasındaki ilişkide hız ve kalite boyutlarının pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu, maliyet ve yenilik boyutlarının ise anlamlı bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte bulgular, kurumsallaşmanın işletme performansı üzerindeki etkisinde rekabetçiliğin hız ve kalite boyutlarının vasıtasıyla aracılık ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the level of institutionalization in family businesses on business performance through competitiveness in the retail sector. The questionnaire form prepared in line with the purpose was applied to 86 participants consisting of Family members and Professionals who are senior managers from 43 companies with 15 branches or more in the retail sector. The data obtained were analyzed in computer environment through SPSS 26.0 and SmartPLS programs. According to the results of the structural model and path analysis, institutionalization has positive and significant effects on competitiveness (speed, quality, cost and innovation). In addition, it has been determined that speed and quality dimensions have positive and significant effects on the relationship between competitiveness and business performance, while cost and innovation dimensions do not have a significant effect. Moreover, the findings show that speed and quality dimensions of the competitiveness fully mediates the relationship between institutionalization and business performance.