Soğuk Savaş sonrası İngiltere'nin göç politikaları ve Brexıt süreci
Post Cold War immigration policies of England and Brexit process
  1. Tez No: 894705
  2. Yazar: HAZAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
1973 yılında Birleşik Krallık'ın AB'ye üye olması ile başlayan süreç içerisinde, zamanla bazı iç ve dış politik değişimler meydana gelmiştir. Göç konusu da bu değişimler içerisinde önemli bir konudur. Söz konusu üyelik süreci 31 Ocak 2020 tarihinde bitse de, Brexit sürecinde ve öncesinde İngiltere-Avrupa Birliği ilişkilerini anlamak ve ilişkilerde göç sorununun etkisini ortaya koymak, her iki aktör arasında gelecekteki ilişkileri de anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu sebeple, araştırmada göçün Brexit sorunundaki etkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. İngiltere ve AB ilişkilerinin şekillenmesinde, göç konusu ekonomik, sosyolojik ve güvenliğe yönelik etkileri de ele alındığında kritik bir konumdadır. Çalışma yapılırken, Soğuk Savaş sonrasına odaklanılmıştır. Ancak bir temel oluşturulması ve çalışmanın güçlendirilmesi adına İkinci Dünya Savaşı'ndan itibaren göç olgusu ele alınmıştır. Soğuk Savaş sonrası İngiltere'nin göç politikaları ve Brexit sürecine odaklanan bu çalışma yapılırken, alana ilişkin ikincil kaynaklar incelenerek konu doğrultusunda yapılan tespitlere yer verilmiştir. Son olarak ise, araştırmada bulunan tüm veriler değerlendirilerek İngiltere'nin göç politikalarının hem AB ile olan ilişkilerinde hem de Brexit sürecinde toplumsal, ekonomik ve güvenlik endişelerinin de etkisi ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararında önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process that started with the United Kingdom becoming a member of the EU in 1973, some internal and external political changes occurred over time. Immigration is also an important issue among these changes. Although the membership process ends on January 31, 2020, understanding the UK-European Union relations during and before the Brexit process and revealing the impact of the migration issue on the relations is important in terms of understanding the future relations between both actors. For this reason, the research aims to reveal the impact of immigration on the Brexit problem. The issue of immigration is in a critical position in shaping the relations between the UK and the EU, considering its economic, sociological and security effects. While conducting the study, the focus was on the Post-Cold War period. However, in order to establish a basis and strengthen the study, the phenomenon of migration has been discussed since the Second World War. While conducting this study, which focuses on the immigration policies of England after the Cold War and the Brexit process, secondary sources on the field are examined and findings made in line with the subject are included. Finally, by evaluating all the data found in the research, it was concluded that the UK's immigration policies were an important factor in the decision to leave the European Union, both in its relations with the EU and in the Brexit process, with the impact of social, economic and security concerns.