Poverty related stress, coping humor, and their mental health consequences: The mediating role of hopelessness
Yoksulluğa bağlı stres mizah yoluyla başa çıkma ve ruh sağlığı sonuçları: Umutsuzluğun aracı rolü
- Tez No: 894723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİRUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Stres, özellikle yoksullukla ilişkili stres, üniversite öğrencilerinin üstesinden gelmek zorunda oldukları günlük yaşam zorluklarından biri olarak kabul edilebilir ve umutsuzluk ve ruh sağlığı sorunları gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu çalışma, yoksullukla ilişkili stres, umutsuzluk ve ruh sağlığı sorunları arasındaki ilişkileri tanımlamayı amaçlayan bir modeli inceledi. Bu çalışmanın amacı, özel olarak, umutsuzluğun yoksullukla ilişkili stres ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiye aracılık edip etmediğini ve bu aracılığın mizah yoluyla başa çıkma tarafından düzenlenip düzenlenmediğini araştırmaktır. Çalışmanın değişkenlerini ölçmek için Yoksullukla İlişkili Stres Ölçeği (YİSÖ), Yoksulluk Algı Ölçeği (YAÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Mizah Yoluyla Başa Çıkma Ölçeği (MYBÇÖ) kullanıldı. Veriler üniversite öğrencilerinden toplandı. Düzenleyici-aracılık analizi önerilen modeli reddetti. Korelasyonların incelenmesi, mizah yoluyla başa çıkmanın umutsuzluk aracılığıyla yoksullukla ilişkili stresin yanı sıra ruh sağlığının bağımsız bir öngörücüsü olarak ortaya çıktığı alternatif bir modeli ortaya koydu. Analizler, umutsuzluğun, yoksullukla ilişkili stres ile ruh sağlığı arasındaki bağlantıda kısmi olarak aracılık ettiğini destekledi. Mizah yoluyla başa çıkma ve ruh sağlığı ilişkisinde umutsuzluğun tam aracılık etkisi gözlemlendi. Sonuçlar, teorik ve pratik sonuçlara atıfta bulunularak tartışıldı. Psikolojik danışmanlar için öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
Stress, in particular, poverty-related stress can be considered one of the daily living challenges that university students must overcome, which might have lead to serious results such as hopelessness, and mental health problems. The present study attempted to examine a model that aimed to define the associations between poverty-related stress, coping humor, hopelessness, and mental health problems. Specifically, the purpose of the present study is to investigate whether hopelessness mediated the relationship between poverty-related stress and mental health and whether this mediation was moderated by coping humor. The Poverty-Related Stress Scale (PRSS), Poverty Perception Scale (PPS), Beck Hopelessness Scale (BHS), Brief Symptom Inventory (BSI), and Coping Humor Scale (CHS) were used to measure the variables of the study. The data were collected from university students. Moderated mediation analysis disconfirmed the proposed model. Investigations of correlations suggested an alternative model in which coping humor was an independent predictor of mental health along with poverty-related stress through the mediation of hopelessness. Analyses provided support for partial mediation of hopelessness in the relationship between poverty-related stress and mental health. A full mediation effect of hopelessness was observed for coping humor and mental health relationship. Results were discussed by referring to theoretical and practical implications. Recommendations for counselors were noted.