Preeklampsi tanısı alan gebelerde kardiyovasküler hastalık risk farkındalığının belirlenmesi
Determination of cardiovascular disease risk awareness in pregnant women diagnosed with preeclampsia
- Tez No: 894791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜCEL ÖZÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, preeklampsi tanısı alan gebelerde kardiyovasküler hastalık risk farkındalığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilen araştırma, 11 Mayıs – 11 Aralık 2022 tarihlerinde, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde yatmakta olan, örnekleme dahil edilme kriterlerini karşılayan 72 preeklampsi tanısı alan gebenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu ve Kardiyovasküler Hastalık Risk Farkındalığı Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizlerinde, tanımlayıcı istatistikler (sayı ve yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma, medyan), Independent Sample-t Test, ANOVA Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada, Kardiyovasküler Hastalık Risk Farkındalığı Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalaması 36,88 5,98 olarak belirlenmiştir. Alt boyutlarda ise“Bilgi”puan ortalaması 4,25 1,93;“Algılanan Kalp Krizi/İnme Riski”alt boyutu puan ortalaması 15,48 3,80;“Sağlıklı Beslenme Niyetleri”alt boyutu puan ortalaması 12,28 1,90 ve“Algılanan Faydalar ve Değişime Yönelik Niyetler”alt boyutu puan ortalaması 4,86 1,26 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the cardiovascular disease risk awareness in pregnant women diagnosed with preeclampsia. The descriptive and cross-sectional study was conducted between May 11 and December 11, 2022, with the participation of 72 pregnant women diagnosed with preeclampsia who met the sampling inclusion criteria and were hospitalized in the Gynecology and Obstetrics Department of Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital. Research data were collected using the Descriptive Characteristics Data Collection Form and the Cardiovascular Disease Risk Awareness Assessment Scale. Descriptive statistics (number and percentage distributions, mean, standard deviation, median), Independent Sample-t Test, ANOVA Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, and Spearman correlation coefficient were used to analyze the data. The study determined the total score average of the Cardiovascular Disease Risk Awareness Assessment Scale as 36.88 5.98. When the sub-dimension scores were examined, the mean score for“Knowledge”was 4.25 1.93; the mean score for“Perceived Heart Attack/Stroke Risk”was 15.48 3.80; the mean score for“Healthy Nutrition Intentions”was 12.28 1.90 and the mean score for“Perceived Benefits and Intentions to Change”was 4.86 1.26.