Evaluation of recombinational dna damage response in castration-resistant prostate cancer and investigation of the combined effect of RAD51 and wee1 inhibitors on radiosensitivity
Kastrasyona dirençli prostat kanserinde rekombinasyonel dna hasar yanıtının değerlendirilmesi ve RAD51 ve wee1 kombine ınhibisyonunun radyosensitivite üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 894794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN PORTAKAL AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kastrasyon dirençli prostat kanseri (mCRPC), kötü prognoza sahip bir hastalıktır. Son zamanlarda, özellikle DNA onarım proteinlerinin genlerinde mutasyon taşıyan hastalarda, yeni tedavi rejimlerinde DNA onarım mekanizmaları hedeflenmektedir. RAD51 rekombinaz, rekombinasyon onarım sürecinin anahtar proteinidir. Son yıllarda kanser araştırmalarında hedeflenen proteinlerden biridir. WEE1, çekirdeklerde bulunan ve Cdc2-siklinB1 kompleksini inaktive ederek mitozun negatif düzenleyicisi olan bir protein kinazdır. Bu nedenle hücre döngüsünün G2/M fazında önemli bir düzenleyici proteindir. Son on yılda WEE1 inhibisyonu üzerine in vitro çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, mCRPC'de radyosensitivite üzerinde RAD51 ve WEE1 inhibisyonunun etkinliğini belirlemekti. Bu amaçla PC-3 hücreleri, RAD51 ve WEE1 inhibitörleri ile ön tedavi ile veya olmadan iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakıldı ve hücre sağkalımı MTT ve klonojenik analizlerle belirlendi. Apoptotik oran, Annexin V-FITC/PI boyama sonrasında akış sitometrisi yöntemi ile ölçüldü. AZD1775 ve B02 arasındaki sinerji, Chou ve Talalay'ın medyan etki yöntemi ile araştırıldı. AZD1775 ve B02, hem tek tedavi hem de kombinasyon halinde prostat kanseri hücreleri için umut vadeden radyosensitize edici ajanlardır. AZD1775 ve B02, tek tedavi olarak PC-3 hücrelerinin radyosensitivitesini artırır. AZD1775 ve B02'nin kombinasyonu, PC-3 hücrelerinde radyosensitiviteyi artırdı. AZD1775 ve B02'nin kombine tedavisi, hücre canlılığını tek tedaviden daha fazla azaltır. Sonuç olarak, RAD51 rekombinasyon inhibitörü ve WEE1 kinaz inhibitörü tarafından G2/M kontrol noktasının tek veya kombine tedavisi, CRPC'de klinik sonucu iyileştirmek için yeni bir strateji olabilir.
Özet (Çeviri)
Castration-resistant prostate cancer (mCRPC) is a disease with a poor prognosis. Recently, DNA repair mechanisms have been targeted in new treatment regimens, in particular inpatients carrying mutations in the genes of DNA repair proteins. RAD51 recombinase is the key protein of recombinational repair process. It is one of the proteins targeted in cancer research in recent years. WEE1 is a protein kinase in nuclei, which is a negative regulator of mitosis by inactivating Cdc2-cyclinB1 complex. So it is an important regulatory protein in the G2/M phase of cell cycle. In vitro studies on WEE1 inhibition have intensified in the last decade. The aim of this study was to determine the effectiveness of RAD51 and WEE1 inhibition on radiosensitivity in mCRPC. For this aim PC-3 cells were expose to ionizing radiaition with or without pretreatment with RAD51 and WEE1 inhibitors and cell survival was determined by MTT and clonogenic assays. The apoptotic rate was measured by flow cytometry method following Annexin V-FITC/PI staining. The synergism between AZD1775 and B02 was investigated by the median-effect method of Chou and Talalay. AZD1775 and B02 are promising radiosensitizing agents for prostate cancer cells both single treatment and in combination. AZD1775 and B02 increases radiosensitivity of PC-3 cells as a single treatment, Combination of AZD1775 and B02 increased radiosensitivity in PC-3 cells. Combined treatment of AZD1775 and B02's decreases cell viability more than single treatment. In conclusion, as a single or combined therapy of RAD51 recombinase inhibitor and G2/M checkpoint by WEE1 kinase inhibitor may be a novel strategy to improve the clinical outcome in CRPC.