A corpus-based study on derivations of the polysemous Turkish verbs: Çek-, sür- and tut-
Çokanlamlı türkçe eylemlerin türetimleri üzerine derlem-temelli bir çalışma: Çek-, sür- ve tut-
- Tez No: 894793
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Güç Dinamikleri (İng. Force Dynamics), varlıkların birbirleriyle olan etkileşimlerini güç çerçevesinde ele alan bir kuramdır. Güç dinamikleri ettirgen yapı üzerine genelleyici bir kuram görevi görmekle birlikte yalnızca fiziksel değil, psikolojik ve sosyal etkileşimleri de kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkçede çokanlamlı eylemlerin türetimlerini güç dinamikleri kuramı çerçevesinde açıklamaktır. Çalışma için anlamsal özelliklerinin başka bir varlık üzerine bir çeşit güç uygulamayı barındırmasından ötürü, çek-, sür- ve tut- çokanlamlı eylemleri seçilmiş ve bu eylemlerin türetimler derlem temelli olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda Türkçede güç dinamiğine ilişkin özelliklerin türetimlerinin şu şekillerde olduğu görülmüştür: Fiziksel etkiden etkileşimde varılan son noktanın türemesi, fiziksel etkiden somut olanın soyut olarak düşünülmesi yoluyla güç ilişkisinin türemesi, fiziksel etkiden alet türemesi, fiziksel etkiden fiziksel Agonist'in türemesi ve fiziksel etkiden fiziksel etki ve fiziksel etkiden psikofiziksel (zihnin bedene etkisi) veya Bölünmüş Benlik'in (zihnin ikiye bölünmesi) türemesi.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktForce Dynamics is a theoretical framework that seeks to explain interactions between entities with regards to force. It acts as a generalisation for causation and deals with not only physical but also psychological and social interactions. The goal of this research is to explain the derivational process of polysemous Turkish verb with respect to Force Dynamics. The derivations of polysemous verbs çek-, sür- and tut- were chosen for this study since Force Dynamics is intrinsic in their semantic features with all three of the words denoting a kind of force application on another entity. These words were, then, analyzed through a corpus-based approach. It was found that the derivation of Force Dynamics features happened in ways of; the derivation of end point from physical impingement, the derivation of force relation through concrete conceptualization of abstract from physical impingement, the derivation of instrument from physical impingement, the derivation of physical Agonist through concrete conceptualization of abstract from physical impingement, the derivation of physical impingement from physical impingement and the derivation of psychophysical relation/Divided Self from physical impingement. ır.