Lgbti bireylerin çocukluk çağı travmalarıyla yetişkinlik döneminde yaşanan damgalanma ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Reviewing the relation of self respect and labeling in adulthood after childhood traumas in transgender people with
  1. Tez No: 894824
  2. Yazar: ZEHRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumda cinsiyet karekterine dair kadın ve erkek olmak üzere iki seçenekli düşünce yapısı hakim olmasına rağmen kişiler bu iki cinsiyetten ayrı cinsiyet kimlikleri tercih edebilirler aynı şekilde cinsel yönelim konusunda da kalıplaşmış düşünce yapısında farklı olarak tercih edebilirler. Bu çalışma da farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine sahip bireyler ile yürütülmüş ve çalışma kapsamında 101 LGBTİ+ bireye ulaşılmıştır.Çocukluk çağı kişiliğin oluşmaya ve gelişmeye başladığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuğun ebeveynlerinde, yakın çevresinde ve bakım vereninden tehlike ya da travmatik olaylar yaşaması olasıdır. Damgalanan ve ötekileştirilen kişi veya gruplara yönelik fiziksel, psikolojik, ekonomik, önyargı, şiddet ve ayrımcılık LGBTİ+ bireylerde çeşitli travmatik yaşantılara neden olmaktadır. Araştırmada LGBTİ+ bireylerde çocukluk çağı travma düzeylerinin içselleştirilmiş damgalanma ve benlik saygısı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda LGBTİ+ bireylere Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre çocukluk çağı ruhsal travmaları ile içselleştirilmiş damgalanma ve benlik saygısı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Sosyodemografik özellikler çerçevesinde yapılan analiz sonuçlarına göre çocukluk çağında travmalara maruz kalan bireylerin yalnız yaşama oranı en yüksek bulunurken ailesiyle yaşamayı tercih edenlerin en düşük olduğu saptanmıştır. Kendine zarar verme davranışı ile benlik saygısı arasında anlamlı ilişki olduğu ve bu kişilerin benlik saygısı düzeyi düşük bulunmuştur. Aynı şekilde psikiyatrik rahatsızlık öyküsü olan bireylerinde benlik saygısı düzeyi düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there is a two-choice mentality regardinggender in society: male and female, people can choosegender identities that are separate from these two genders. Likewise, they may make different choicesregarding sexual relationships. This study was conductedwith individuals with different sexual characteristics andgender identities, and 101 LGBTI+ individuals werereached within the scope of the study. Childhood is a period when personality begins to form and develop. Traumatic events can occur during this period. Physical, psychological, economic, prejudice, violence anddiscrimination against stigmatized and marginalizedpeople or groups cause various traumatic experiences in LGBTI+ individuals. In the study, the relationshipbetween childhood trauma levels, internalized stigma andself-esteem in LGBTI+ individuals was evaluated. Forthis purpose, Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Internalized Stigma in MentalIllness Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale wereapplied to LGBTI+ individuals. According to thefindings of the study, a significant relationship was foundbetween childhood traumas and internalized stigma andself-esteem. According to the results of the analysisconducted within the framework of sociodemographiccharacteristics, it was found that individuals who wereexposed to traumas in childhood had the highest rate of living alone, while those who preferred to live with theirfamilies had the lowest rate. It was found that there was a significant relationship between self-harm behavior andself-esteem and that these individuals had low levels of self-esteem. Likewise, it was concluded that individualswith a history of psychiatric disorders had low self-esteem levels.