Social justice or injustice in efl: A comparative analysis of differences between private and state secondary schools
Yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde sosyal adalet mi yoksa adaletsizlik mi: Özel ve devlet ortaokullarındaki farklılıkların karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 894825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin dil öğrenme imkanlarına erişebilme farklılıklarının ortaya çıkardığı, yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi sınıflarındaki potansiyel sosyal adaletsizlikleri araştırmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinin uygulandığı bu çalışmada veriler iki ölçme aracı ile elde edilmiştir: doğal gözlem ve açık uçlu sorulardan oluşan, yarı yapılandırılmış görüşme çalışmaları. Gözlem çalışmaları, devlet okulundan 120 katılımcı ve özel okuldan 80 katılımcı ile üç haftalık sure zarfında gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı, bu gözlem çalışmalarıyla devlet ve özel okullar arasındaki İngilizce öğrenme fırsatlarındaki farklılıklar ve benzerlikleri ve öğrencilerin genel olarak İngilizce öğrenme motivasyonları hakkında veri toplamıştır. Bunun ardından, devlet okulu ve özel okuldan beşer katılımcı ile“İngilizce Öğrenim Bağlamında Öğrenme Fırsatları”adlı 11 açık uçlu soru ve“Dil Öğrenme Motivasyonu ve Dil Sınıflarına Katılma İstekliliği”adlı 7 açık uçlu soru içeren iki yarı yapılandırılmış görüşme çalışması uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde zengin ve kapsamlı sonuçlar elde etmek için içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, devlet okulu ve özel okul öğrencileri arasında, dil öğrenme olanaklarına erişim bakımından sosyal adaletsizliğin var olduğunu açıkça ortaya çıkarmıştır. Özel okul öğrencilerine kıyasla, düşük sosyoekonomik statüye sahip devlet okulu öğrencilerinin iyi kalitedeki dil öğrenme kaynaklarına erişiminin oldukça kısıtlı olduğu saptanmıştır. Farklı sosyoekonomik altyapıardan gelen öğrenciler barındıran bu iki okul türü arasında; mecvut İngilizce ders saatleri, İngilizce ders materyallerinin kalitesi, okul dışı dil öğrenme aktivitilerinin mevcudiyeti, ve aile desteği konularınla kayda değer farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonuçları aynı zamanda, mevcut eşitsizliğin öğrencilerde motivasyon farklılıklarına da sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğrencilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme çalışmalarının sonuçlarına göre, özel okulda okuyan, yüksek sosyoeokonomik statüye sahip öğrenciler, devlet okulunda okuyan düşük sosyoekonomik altyapıya sahip öğrencilere nazaran İngilizce öğrenimine karşı daha yüksek seviyede içsel motivasyon örneği göstermektedir. Devlet okulu öğrencileri is temel olarak yurt dışında okuma veya yaşama gibi uluslararası hedeflere sahip olmadıkları için daha düşük içsel motivasyon belirtileri göstermiştir. Diğer taraftan, her iki türdeki okul öğrencilerinde İngilizce öğrenme konusunda belirli ölçüde dışsal motivasyonun varlığı ortaya çıkmıştır. Görüşme çalışmalarının bulguları aynı zamanda, öğretmen-öğrenci ilişkisinin öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonu üzerindeki önemini de vurgulamaktadır. Hem özel hem de devlet okulu öğrencileri, yabancı dil olarak İngilizce derslerinde öğretmenlerinin göstermiş olduğu olumsuz davranış ve tutumların sınıf içi etkinliklere katılım motivasyonlarını olumsuz yönde etkilediğini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, bu araştırmanın bulguları, özellikle eleştirel pedagoji çerçevesinde, İngilizce'nin yabancı dil olarak öğrenilmesi alanında karar alma yetkisine sahip kişiler ve alandaki eğitimciler için önemli sonuçlar taşımaktadır. Bu çalışma, EFL eğitimindeki mevcut sosyal adaletsizliği ele alarak sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrenciler için daha yüksek kalitede öğrenme fırsatları ve öğrenme ortamları sağlamaya yönelik eğitim düzenlemelerinin gerekliliğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the potential social injustices in English as a foreign language learning (EFL) classrooms resulting from inequalities in access to EFL learning resources arising from secondary school learners' socioeconomic background differences. Employing a qualitative research method, the study conducted two sequential data collection phases. The data was gathered through naturalistic observations and semi-structured interviews. Observational studies were performed on 120 participants in state school and 80 participants in private school. The differences and similarities in EFL learning opportunities between state and private schools and learners' overall willingness to engage in EFL learning activities were observed during three consecutive weeks. Following that, two semi-structured interviews titled“Learning Opportunities in EFL Context”with 11 open-ended questions and“Motivation in Language Learning and Willingness to Participate in Language Classrooms”with 7 open-ended questions were utilized with 5 participants from the state school and 5 participants from the private school. Content and descriptive analyses were applied in order to obtain rich and comprehensive results. Findings of the study underscored the presence of social injustice in accessing high quality EFL learning opportunities, both in and outside of school, between state school and private school learners. Learners from lower socioeconomic backgrounds at state schools have evidently limited access to additional and supportive EFL learning opportunities compared to their counterparts of higher SES at private schools. Remarkable disparities among secondary school learners of different SES were revealed regarding EFL course hours, quality of EFL course materials, diversity of extracurricular activities and parental support. The findings also highlighted that this inequality in the distribution of learning recourses resulted in fluctuation in learners' motivation to study EFL, especially in terms of integrative motivation. The results revealed that learners at private schools displayed a higher level of integrative motivation to participate in EFL studies. State school learners possess lower integrative motivation since they did not have international aims such as studying or living abroad. However both types of school learners demonstrated instrumental motivation to some extent. Findings of interview studies also highlighted the significance of instructor-learner relationship on learners' EFL learning motivation. Both private and state school learners mentioned that negative attitude demonstrated by their instructors during the classes dropped their motivation to engage in the classroom activities. In conclusion, the findings of this research hold significant implications for both policymakers and educators in the field of EFL education, especially in the framework of critical pedagogy (CP). This study also underlines the need for educational reforms referring this social injustice in the field of EFL education by providing higher quality of learning opportunities and learning environments for socioeconomically disadvantaged learners.