The self-standing, malleable doughs of advanced ceramics facilitate low-number production and prototyping on a benchtop
Tezgah üstü, düşük miktarda üretim ve prototiplemeyi kolaylaştıran ileri seramik şekillendirilebilir hamurların tasarımı
  1. Tez No: 894852
  2. Yazar: AYŞE AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Seramikler, yüksek termal stabiliteleri, dayanıklılıkları ve kimyasal dirençleriyle öne çıkarak zorlu uygulama alanlarında kullanım için ideallerdir. Bununla birlikte, bu arzu edilen özellikler çoğu zaman seramiklerin nete yakın şekillendirilmesini engeller. Şu anda, ileri seramikler için hızlı prototipleme ve düşük hacimli üretim sistemleriyle uyumlu, maliyet ve enerji açısından verimli işleme yollarının eksikliği bulunmaktadır. Seramiklere özel olarak uyarlanmış alternatif yöntemlere acil bir ihtiyaç vardır. Son zamanlarda ileri seramiklerden elle şekillendirilebilir hamurların hazırlanışını gösterdik. Bu hamurlar, sulu bir süspansiyona tek bir katkı maddesinin eklenmesiyle üretilmekte, iki dakikadan kısa bir sürede elle şekillendirilebilmekte veya kalıplanabilmektedir. Tek katkı maddesi, homojen koagülasyonu sağlayarak seramik parçacıkları arasında polimer köprülenmesini indükleyen graftlı rastgele bir kopolimerdir. Hamurlardan elde edilen yeşil gövdeler, kısa bir kurutma süresinin ardından tezgah üstü CNC'de nete yakın şekillendirilebilir. Elle şekillendirilebilen bu hamurlar seramiklerin işlenmesinde önemli bir fırsat sunmaktadır; 10 N'nin altındaki kuvvetlerle işlenebilmekte ve potansiyel olarak atık ve hatalı numuneler bu sayede tamamen geri dönüştürülebilmektedir. Bu, malzeme kaybının önlenmesini, zaman ve enerji açısından verimli işlemeyi de mümkün kılmaktadır. Mevcut kurulumların kullanılmasıyla birlikte bu yöntem, ileri seramikler için düşük hacimli üretim ve prototip oluşturmada devrim yaratabilir. Bu tezde, bu hamurların malzeme portföyünü oksitlerden çok bileşenli nitrür içeren ileri seramik sistemlerine genişlettim. Ayrıca alüminanın CNC ile işlenmesini, bu tekniğin standardizasyonunu sağlayacak şekilde parametrelendirdim ve bu tekniğin, malzeme bilgisi olmayan veya minimum düzeyde olan işletmeler tarafından uyarlanmasının önünü açtım.
Özet (Çeviri)
Ceramics stand out for their long-term durability, high thermal stability, strength, and chemical resistance, making them ideal for extreme applications. However, these desirable properties often pose challenges in the near-net shaping of ceramics. Currently, there is a lack of cost- and energy-effective processing routes for advanced ceramics that align with rapid prototyping and low-volume manufacturing setups. There is a pressing need for alternative methods tailored specifically for ceramics. Recently, we have shown the preparation of self-standing, malleable doughs of advanced ceramics. These doughs are generated through the introduction of a single additive in an aqueous suspension and in under two minutes, they can be shaped by hand or pushed into a mold. The single additive is a grafted random copolymer that induces polymer bridging among ceramic particles leading to homogeneous coagulation. After a short period of drying, the green bodies can be near-net shaped at a benchtop CNC. The self-standing, malleable doughs represent a significant opportunity in ceramic processing, they can be machined with forces that are below 10 N and potentially, the waste and faulty samples can be recycled fully. This enables no material leak, time- and energy-efficient processing; along with the use of existing setups, the method can revolutionize low-number manufacturing and prototyping for advanced ceramics. In this thesis, I expanded the materials portfolio of these doughs from oxides to a multi-component nitride. In addition, I parameterized the machining of alumina to serve standardization of this processing technique and paved the way for adaptation of this technique by the establishments with no or minimum materials domain knowledge.