دفع القيمة في الواجبات الشرعية المالية
Mali Şer'i Yükümlülüklerde Değerin Ödenmesi
  1. Tez No: 894864
  2. Yazar: AMER ALDER SHEWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLMÜMİN SAKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Damascus University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Alimler, zekât, kefaret, adak ve diğer mali yükümlülüklerde kıymet (para) ödenmesi konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bir grup, kıymet ödenmesini yasaklamış, diğer bir grup ise bunu caiz görmüştür. Kıymeti ödemeyi yasaklayanların dayanağı, mali yükümlülüklerin bir ibadet türü olduğudur; dolayısıyla bu ibadetlerde şeriatın belirttiği esaslara uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Ancak kıymetin ödenmesini caiz görenlerin dayanağı, bu yükümlülüklerin asıl amacının fakirin ihtiyaçlarını gidermek ve ona destek sağlamak olduğu gerekçesidir. Günümüzde ihtiyaçlar çeşitlenmiş ve artmıştır; kıymet, ayni yardımdan daha etkili bir çözüm sunmakta ve her iki taraf için de daha kolaylık sağlamaktadır. Fakir açısından kıymetin ödenmesi, mahremiyeti koruma ve ona özgürce kullanabileceği bir imkân sağlamaktadır. Tedbirli ve ihtiyatlı olmak isteyen, kıymet ödenmesini yasaklayan görüşü izleyerek yükümlülüğünü eksiksiz yerine getirir ve tüm alimlerin nezdinde vicdanen rahat eder. Kolaylık isteyen ve fakirin menfaatini gözeten ise kıymetin ödenmesini caiz gören görüşü izleyebilir. Burada önemli olan fakirin yararını gözetmek ve kıymet ödemesinin fakirlere ve hak sahiplerine zarar vermemesi ve şeriata karşı bir hile aracı olarak kullanılmamasıdır.
Özet (Çeviri)
Paying the Value in Obligatory Financial Duties Scholars have differed over paying in cash instead of giving specific items in obligations like zakat, expiations, vows, and other financial duties. One group prohibited paying the value, while another group permitted it. Those who prohibited it argued that these obligations are acts of worship and should follow exactly what Islamic law specifies. However, those who allowed payment of the value reasoned that the main goal of these duties is to meet the needs of the poor and fulfill their requirements. Nowadays, needs have diversified, and specific items may not cover all these needs, whereas cash fulfills this purpose more effectively and conveniently for both parties. For the poor, receiving cash preserves privacy and provides flexibility, allowing them to use it freely. Those who prefer caution and piety may follow the view that prohibits cash payments, ensuring that they fulfill the obligation accurately and clear their conscience before all scholars. On the other hand, those who seek ease and the best interest of the poor may follow the view that permits cash payment. The key is to prioritize the benefit of the poor and avoid using cash payment in ways that harm the needy or exploit the law.