Okul dışı sosyal bilgiler öğretimi uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve çevreye yönelik duyarlıklarına etkisi
The effect of out-of-school social studies teaching practices on students' academic achievement and environmenral awareness
- Tez No: 894901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BELDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı araştırmacı tarafından hazırlanan Okul Dışı Sosyal Bilgiler Öğretimi'nin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve çevresel duyarlılıklarına etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Doğu Karadeniz'de iki ortaokulda eğitim gören toplamda 31 beşinci sınıf öğrencisi (Deney Grubu:16 ve Kontrol Grubu:15 öğrenci) oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmında veri toplama aracı olarak akademik başarılarını belirlemek ve kıyaslamak amacıyla Akademik Başarı Testi, çevreye yönelik duyarlılık puanlarını belirlemek amacıyla Çevresel Duyarlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise öğrencilerin uygulanan okul dışı öğretime yönelik görüşlerinin alındığı yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların analizinde nicel veriler için SPSS 25 uygulaması kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısımdaki veri toplama araçları olan akademik başarı testi ve çevresel duyarlılık ölçeğinden elde edilen verilerin analizinde alt problemlerin her biri için bağımsız ve bağımlı örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise yarı-yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarının kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı ölçüde arttığı görülmüştür. Ayrıca uygulanan öğretim sonunda deney grubu öğrencilerinin çevresel duyarlılık puanlarında anlamlı bir artış görülmüştür. Öğrenciler uygulanan öğretimin eğlenceli ve öğretici olduğunu ve öğretim sayesinde kalıcı bilgiler edindiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of Out-of-School Social Studies Teaching prepared by the researcher on the academic achievement and environmental awareness of secondary school students. The embedded design, which is a mixed research method, was used in the research. The study group of the research consists of a total of 31 fifth-grade students (Experimental Group: 16 and Control Group: 15 students) studying in two secondary schools in the Eastern Black Sea Region. In the quantitative part of the research, the Academic Achievement Test was used as a data collection tool to determine and compare their academic success, and the Environmental Awareness Scale was used to determine their environmental sensitivity scores. In the qualitative part of the research, a semi-structured interview form was used to obtain the students' opinions about the out-of-school teaching applied. SPSS 25 application was used for the quantitative data in the analysis of the findings obtained from the research. Independent and dependent samples t-tests were used for each of the sub-problems in the analysis of the data obtained from the academic achievement test and environmental awareness scale, which are the data collection tools in the quantitative part of the research. In the qualitative part of the research, content analysis was used in the analysis of the data obtained from the semi-structured interview form. As a result of the study, the experimental group students increased their academic success significantly compared to the control group students. In addition, a significant increase was observed in the environmental awareness scores of the experimental group students at the end of the applied education. The students stated that the applied teaching was fun and instructive and that they acquired permanent knowledge thanks to the teaching.