Ortaöğretim öğrencilerinin yapay zeka eğitim süreçlerinde algılarının incelenmesi
Investigation of secondary school students' perceptions in artificial intelligence education processes
- Tez No: 894930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte yapay zeka tabanlı çalışan“akıllı”cihazlar günlük hayatın hemen hemen tüm alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Yeni nesiller bu teknolojik cihazlar ve ürünler ile iç içe büyümektedirler. Bu tez çalışmasında, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin yapay zeka kavramına ve onlara özel olarak verilen yapay zeka eğitimlerine karşı olan tutumları, algıları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler için ilk olarak, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin beraber eğitim gördükleri Başiskele Çocuk Üniversitesindeki çocuklara verilen yapay zeka eğitimlerine karşı eğilimleri ve tutumları incelenmiştir. İkinci olarak ise Kocaeli İzmit ilçesinde bulunan iki tane meslek lisesine ziyarette bulunularak dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yapay zeka eğitimlerine karşı algıları değerlendirilmiştir. Bu okullardaki dokuzuncu sınıf öğrencilerine bir günlük yapay zeka eğitimi verilmiştir. Verilen eğitim öncesinde ilk test, eğitim sonrasında ise ilk test ile aynı sorulara sahip olan son test uygulanmıştır. Meslek lisesindeki değerlendirmeler, öğrencilerin ilk test soruları ile eğitimden sonra verdikleri son test sorularına verdikleri cevaplar üzerinden yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda ilköğretim öğrencilerinin yapay zeka eğitimlerini kavramada zorlandıkları, eğitimlerde verilen uygulamaları yaptıkları ancak verilen eğitimleri bir eğlence unsuru olarak gördükleri sonucuna varılmıştır. Ortaöğretim öğrencilerinin ise eğitimleri daha çabuk kavradıkları ve uygulamaları öğrenerek gerçekleştirdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, artifical intelligence (AI) based“smart”devices have started to be used in almost all areas of daily life. New generations are growing up immersed in these technological devices and products. This thesis examines and evaluates the attitudes and perceptions of primary and secondary education students towards the concept of AI and the AI education specifically designed for them. For these evaluations, the study first examined the tendencies and attitudes of students at Başiskele Municipality Children's University, where primary and secondary school students are educated together, towards AI education. Secondly, visits were made to two vocational high schools in the Kocaeli İzmit district to assess the perceptions of ninth-grade students towards AI education. A one-day AI training program was provided to these ninth-grade students. Before the training, a pre-test was conducted, and the same set of questions was administered as a post-test after the training. Evaluations at the vocational high schools were based on the student's responses to the pre-test and post-test questions. The results indicated that primary school students had difficulty comprehending AI education; while they participated in the activities, they perceived the training as a form of entertainment. In contrast, secondary school students understood the training more quickly and effectively and were able to apply what they had learned.