Geriatrik yaş grubunda D vitamini düzeyinin kemik mineral yoğunluğu, kırık riski ve kas gücü ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 894939
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT VARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: D vitamininin kemik ve kas fonksiyonlarında direkt etkisi bulunmaktadır. D vitamini eksikliği kemik yoğunluğunda ve kas gücünde azalmalara yol açabilmektedir. Çalışmamızın amacı geriatrik popülasyonda vitamin D düzeyi ile kemik mineral yoğunluğu, kırık riski ve kas gücünün ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021 ve Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalına başvuran hastaların verileri geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların vitamin D düzeyleri, el kavrama gücü, kemik mineral yoğunluğu ölçümleri, Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) skorları analiz edildi. Komorbid hastalıklar, geriatrik sendromlar ve laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Hastalar vitamin D düzeyine göre 20 ng/ml üzeri“yeterli”, 20 ng/ml altı“düşük”şeklinde iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 192 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların %61,5'i kadındı ve yaş ortalaması 78,1'di. D vitamini yeterli (>20 ng/ml) ve düşük (
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Vitamin D has a direct effect on bone health and muscle functions. Vitamin D deficiency may result in decreased bone mineral density and decreased muscle strength. The goal of our study is to investigate the correlation between vitamin D levels, bone mineral density, fracture risk and muscle strength within the geriatric population. Materials and Methods: Data of patients applying to the Ankara University Faculty of Medicine Geriatrics Department between January 2021 and December 2023 will be retrospectively analyzed. The vitamin D levels, grip strength, bone mineral density measurements and Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) scores of the included patients will be examined in the study. Comorbid diseases, geriatric syndromes and laboratory data were evaluated. Patients were divided into two groups according to their vitamin D level: over 20 ng/ml as“sufficient”and below 20 ng/ml as“low”and compared. Results: 192 participants were included in the study. 61.5% of participants were woman, with an average age of 78.1 years. When vitamin D sufficient (>20 ng/ml) and low (