Periton diyalizi hastalarında peritoneal sıvı ve solüt transport parametrelerinin volüm durumu ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of peritoneal fluid and solute transport parameters with volume status in peritoneal dialysis patients
  1. Tez No: 894944
  2. Yazar: MUHAMMED HÜSEYİN KOÇLARDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Giriş: Periton diyalizi (PD) hastalarında, özellikle diyaliz solüsyonlarının biyo-uyumsuz özelliklerine bağlı olarak zamanla periton membranının küçük solüt geçirgenliği artar, hidrolik iletkenliği ve ultrafiltrasyon kapasitesi azalır. Bu durum, volüm kontrolünün güçleşmesine, teknik ve hasta sağkalımının kısalmasına neden olur. Bu çalışmada, PD hastalarında peritoneal eşitlenme testlerinin (PET) en ayrıntılı bilgi vereni olan Uni-PET ile belirlenen peritoneal solüt ve sıvı transport parametreleriyle ultrafiltrasyon yetersizliği ve volüm durumu arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Periton Diyalizi Ünitesi'nde izlenen 59 PD hastası dahil edildi. Hastaların demografik ve antropometrik özellikleri, son dönem böbrek hastalığının etiyolojisi, eşlik eden hastalıkları, PD süresi, yöntemi ve kullanılan solüsyonlar dahil diyaliz tedavi şeması ve idrar volümleri kaydedildi. Glomerüler filtrasyon hızı ve serum NT-proBNP düzeyi tayin edildi. Periton membranının transport özelliğini belirlemek için tüm hastalara Uni-PET yapıldı ve küçük solüt transport hızı, toplam ultrafiltrasyon volümü, küçük porlardan su transportu, serbest su transportu, sodyum elenmesi ve ozmotik glukoz iletkenliği hesaplandı. Uni-PET ile eş zamanlı olarak vücut kompozisyon monitörü (BCM) cihazı ile vücut sıvı volümleri ölçüldü. İki litre %3.86-4.25 glukozlu solüsyonla yapılan 4 saatlik değişim sonunda ultrafiltrasyon volümünün 2.5 litre olması aşikar volüm fazlalığı olarak tanımlandı. Bulgular: Uni-PET sonuçlarına göre beş hastada (%8.5) ultrafiltrasyon yetersizliği mevcuttu. Ultrafiltrasyon yetersizliği olan hastalarda diyalizat/plazma kreatinin oranı anlamlı olarak yüksek; küçük porlardan su transportu, serbest su transportu, sodyum elenme oranı ve ozmotik glukoz iletkenliği anlamlı olarak düşük bulundu. Bu hastalarda mutlak volüm fazlalığı değeri de daha yüksek idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: In peritoneal dialysis (PD) patients, small solute permeability of the peritoneal membrane increases, hydraulic conductivity and ultrafiltration capacity decrease over time, especially due to the non-biocompatible properties of dialysis solutions. This leads to difficult volume control and shortened technical and patient survival. The aim of this study was to evaluate the relationships between peritoneal solute and fluid parameters determined by Uni-PET, which is the most informative peritoneal equilibration test (PET), and ultrafiltration failure and volume status in PD patients. Method: This cross-sectional study enrolled 59 PD patients followed up in the Peritoneal Dialysis Unit of the Department of Nephrology, Ankara University Faculty of Medicine. Demographic and anthropometric characteristics, etiology of end-stage renal disease, comorbidities, duration and method of PD, dialysis treatment scheme including the dialysis solutions used and urine volumes of the patients were recorded. Glomerular filtration rate and serum NT-proBNP level were determined. Uni-PET was performed in all patients to determine the transport characteristics of the peritoneal membrane and small solute transport rate, total ultrafiltration volume, water transport through small pores, free water transport, sodium sieving and osmotic glucose conductance were calculated. Body fluid volumes were obtained by body composition monitor (BCM) simultaneously with Uni-PET. An ultrafiltration volume 2.5 liters determined by BCM was defined as severe fluid overload. Results: The results of Uni-PET demonstrated that five patients (8.5%) had ultrafiltration failure. In patients with ultrafiltration failure, dialysate/plasma creatinine ratio was significantly higher, while water transport through small pores, free water transport, sodium sieving ratio and osmotic glucose conductance were significantly lower. The absolute overhydration value was also higher in these patients.