MEB doküman yönetim sistemine ilişkin sınıf öğretmenlerinin değerlendirmeleri
Evaluations of classroom teachers on the MEB document management system
- Tez No: 894948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yaşanılan yüzyılda teknoloji yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Birçok farklı alanda insanların yanında olan teknoloji doğru ve etkili kullanıldığı zaman faydaları kaçınılmazdır. Teknolojinin bu kullanımlarıyla beraber birçok sistem ve süreç hızlanmış; iş-işleyiş kolaylaşmış ve sistematik hale gelmiştir. İnternet ve bilgisayar bütüncül bir şekilde kullanıldığı zaman teknoloji daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İnternet ve bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle birlikte belgelerin yönetilmesi ve yaygınlaşması daha sistematik bir düzene girmiştir. Doküman Yönetim Sistemi (DYS), bir organizasyonun belge ve dokümanlarını dijital olarak yönetmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde, belgelerin depolanması, düzenlenmesi, paylaşılması ve izlenmesi gibi işlevler okul iş ve işleyiş süreçlerini hızlandırmaktadır. Doküman Yönetim Sistemleri genellikle belge türlerine göre kategorize edilmiş, erişimi kontrol edilmiş ve kolayca aranabilir hale getirilen belgeleri içerir. Bu sayede okullar, belge akışlarını düzenleyebilir, verimliliği artırabilir ve iş süreçlerini optimize edebilir. Doküman Yönetim Sistemleri, kâğıt kullanımını azaltarak verimlilik sağlamak, bilgiye kolay erişim ve güvenli saklama imkânı sunmak için kullanılır. Bu doğrultu da ülkemizde de Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bu gelişmeleri yakından takip etmiştir. 2012 yılından itibaren Bakanlık merkez teşkilatında kullanılmaya başlanan Doküman Yönetim Sistemi, bu yıllardan itibaren kullanımı genişletilerek 2022 Eylül ayı itibari ile tüm öğretmenlere tanımlanmıştır. Araştırma, sınıf öğretmenlerinin Doküman Yönetim Sistemine ilişkin değerlendirmelerini incelemek ve sistemin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma da nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Şırnak ili merkeze bağlı ilkokullarda görev yapan 202 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma da veri toplama aracı olarak“MEB Doküman Yönetim Sistemine İlişkin Sınıf Öğretmenlerinin Değerlendirmeleri Anketi”kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenleri genel anlamda DYS hakkında olumlu görüşler bildirmişlerdir. DYS'nin kâğıt israfını azalttığını, duyurulara doğrudan ulaşma imkânı sağladığını ve evraklarına kolay bir şekilde ulaşabildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler; sistemin tüm özelliklerini kullanmadıklarını, sistem hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ve DYS'nin arayüzünü beğenmediklerini belirtmişlerdir. DYS sayesinde; belgelerini elektronik ortamda tutabildiklerini, okuldaki iş ve işleyişi düzenli hale getirdiği, öğretmenlerin belge kontrolünü kolaylaştırdığını ve sistemin hizmet içi eğitimlerle sistemin daha anlaşılır olacağını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this century, technology has become an indispensable part of life. The benefits of technology, which is available to people in many different areas, are inevitable when used correctly and effectively. With these uses of technology, many systems and processes have accelerated; Work has become easier and more systematic. When the internet and computers are used in a holistic manner, technology can be used more effectively and efficiently. With the development of the Internet and computer technologies, the management and dissemination of documents has become more systematic. Document Management System (DYS) is a system that allows an organization to digitally manage its documents and documents. Thanks to this system, functions such as storing, organizing, sharing and monitoring documents accelerate school business and operational processes. Document Management Systems generally contain documents that are categorized by document type, access controlled, and made easily searchable. In this way, schools can streamline document flows, increase efficiency and optimize business processes. Document Management Systems are used to provide efficiency by reducing paper use and to provide easy access to information and safe storage. In this regard, the Ministry of National Education (MEB) in our country has followed these developments closely. The Document Management System, which has been used in the central organization of the Ministry since 2012, has been expanded since these years and has been introduced to all teachers as of September 2022. The research was conducted to examine classroom teachers' evaluations of the Document Management System and to contribute to the development of the system. The survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group consisted of 202 classroom teachers working in primary schools in the center of Şırnak province in the 2022-2023 academic year.“Classroom Teachers' Evaluations Survey on the Ministry of Education Document Management System”was used as a data collection tool in the research. The data were analyzed with the SPSS 22.0 package program. As a result of the research, classroom teachers generally expressed positive opinions about DYS. They stated that DYS reduces paper waste, provides direct access to announcements, and allows them to access their documents easily. In addition, teachers; They stated that they did not use all the features of the system, did not have enough information about the system, and did not like the interface of DYS. Thanks to DYS; They stated that they could keep their documents electronically, that it streamlined the work and functioning of the school, that it made it easier for teachers to control documents, and that the system would be more understandable with in-service training.