Futbolda farklı dizayn edilen dar alan oyularının fizyolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the physiological effects of differently designed narrow field shots in football
  1. Tez No: 894947
  2. Yazar: GÖRKEM TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın futbolcularda farklı dizayn edilen dar alan oyunlarının fiziksel performansa etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmaya kadın futbol liginde oynayan, en az 2 yıl profesyonel futbolcu geçmişi olan, 28 kadın futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular basit rastgele yöntemle dar alan oyun grubu (DA) ve geniş alan oyun grubu (GA) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Her iki grup için 6 farklı alan ölçüsü ve akut değişkenlerde dar alan oyunu uygulanmıştır. Sporcuların performans testleri olarak denge, çeviklik, sürat, dayanıklılık uygulanmıştır. Ayrıca dayanıklılık antrenmanları süresince sporcuların toplam koşu mesafesi (TD), kalp atım hızı (KAH), hızlanma/yavaşlanma (ACC/DEC), algılanan zorluk derecesi (BORG) parametreleri kaydedilmiştir. Her grubun grup içi ön-test ve son-testi farkı olup olmadığını belirlemek için bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p≤0.05 alınmıştır. Gruplararası ön-son test verilerine göre; DA'nın y denge sağ (86.43±1.95), y denge sol (87.57±2.23), IFT (55.80±0.91), t-drill (10.13±0.19) ve 10 metre sürat (1.98±0.026) testlerinde, GA'nın VKİ (11.62±0.34), y denge sağ (83.40±1.34), y denge sol (83.66±1.70), IFT (54.49±0.68) testlerinde anlamlı farklılık bulunmuştur (p>0.05). Sonuç olarak farklı alanlarda ve akut değişkenlerde dizayn edilen dar alan çalışmaların fiziksel performans etkilerinin olduğu ve kadın futbolunda antrenman planlarının geliştirilmesinde önemli bir faktör olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This was done to examine the effects of differently designed narrow field games on physical performance in produced football players. For this purpose, 28 female football players who played in the women's football league and had at least 2 years of professional football experience participated. The athletes participating in the study are divided into two groups, with a simple change: narrow field playing group (DA) and wide field playing group (GA). For both groups, narrow field games are carried out in 6 different fields and acute variants. Balance, agility, speed and endurance continue as the performance tests of the athletes. In addition, the athletes' total running distance (TD), heart rate (HR), acceleration/deceleration (ACC/DEC), perceived endurance rating (BORG) have expired before they can participate in the competitions. An internal test was used to determine whether there was a pre-test and post-test difference within each group. P≤0.05 was taken as the statistical significance level. According to intergroup pre-post test systems; DA's y balance right (86.43±1.95), y balance left (87.57±2.23), IFT (55.80±0.91), t-drill (10.13±0.19) and 10 meter speed (1.98±0.026) tests, GA's Differences in BMI (11.62±0.34), y balance right (83.40±1.34), y balance left (83.66±1.70), IFT (54.49±0.68) tests vary (p>0.05). As a result, it was seen that there were physical performance results in narrow areas designed in different regions and acute variables and that it was an important factor in the emergence of training plans in women's football.