The chatgpt impact: Creative writing skill development in college students
Chatgpt etkisi: Üniversite öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerinin gelişimi
- Tez No: 931773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ChatGPT, OpenAI tarafından 30 Kasım 2022'de, çeşitli konularda tutarlı ve akıcı yanıtlar verme yeteneğiyle tanınan gelişmiş bir dil modeli olarak tanıtıldı. Hem yazılı hem de sözlü iletişimi kolaylaştırarak, ChatGPT, 21. yüzyılın önemli bir becerisi olan yaratıcılığı geliştirme potansiyeline sahiptir. Mevcut araştırmalar, özellikle yazma becerisi geliştirme konusunda sohbet botlarının olumlu etkisini vurgulamış olsa da, yapay zekanın yaratıcı yazmayı nasıl destekleyebileceğine dair hala sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, ChatGPT'nin yaratıcı yazma becerilerini geliştirip geliştiremeyeceğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 26 üniversite öğrencisi katılmıştır; bunların 16'sı, ChatGPT'den en iyi yanıtları almak için etkili komut oluşturmayı öğreten bir strateji kursu alan deney grubunda yer alıp 10'u, ChatGPT'yi herhangi bir strateji kursu almadan kullanan kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırma, hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistikler yoluyla yapılan ön test ve son test sonuçlarının analizi ile öğrencilerin açık uçlu sorulara verdiği cevaplardan elde edilen nitel içgörülerden oluşan karma bir yöntem kullanmıştır. Analizlere göre, strateji eğitimi alan deney grubunun, kontrol grubuna kıyasla yaratıcı yazma becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, ChatGPT'yi kullanan öğrenciler, artan motivasyon, özgüven ve daha düşük stres seviyeleri bildirmiştir. Öğrenciler, aracı hem kullanım açısından kolay hem de ihtiyaçlarına hızlı ve etkili şekilde yanıt veren bir yapay zeka olarak değerlendirmiş; bu sayede zamanlarını daha verimli yöneterek İngilizce yeterliliklerini geliştirmişlerdir. Genel olarak, ChatGPT'nin yazma sürecine entegrasyonu, hedefe yönelik eğitimle desteklendiğinde, önemli iyileşmelere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
ChatGPT was introduced by OpenAI on November 30, 2022, as an advanced language model known for its ability to understand and provide consistent and fluent responses across diverse topics. ChatGPT has a great potential to foster creativity, which is an essential 21st-century skill, by facilitating both written and oral communication. Although existing research has highlighted the positive impact of chatbots on language skill development, particularly in writing, there is still limited investigation into how AI can specifically support creative writing. Thus, this study aims to determine whether ChatGPT can enhance creative writing skills. It involved 26 university students, 16 of whom were in an experimental group that received a strategy course designed to teach effective, prompt creation for optimal responses from ChatGPT, and 10 were in a control group that did not receive such instruction. The research employed a mixed-method approach, combining pre-test and post-test results analysis through both descriptive and inferential statistics with qualitative insights derived from students' answers to an open-ended questionnaire. The analysis revealed that the experimental group, which received the strategy training, demonstrated statistically significant improvements in creative writing compared to the control group. Additionally, students using ChatGPT reported increased motivation, confidence, and lower stress levels. They found the tool responsive and easy to use, which helped them manage their time more effectively and improve their English proficiency. When supported by targeted training, the integration of ChatGPT into the writing process led to significant enhancements.