Kliniğimize getirilen köpeklerde kalbin radyografik muayenesinde vertebral kalp skalası ve vertebral sol atriyal boyutun kullanılması
The use of vertebral heart scale and vertebral left atrial dimension in radiographic examination of the heart in dogs brought to our clinic
- Tez No: 895005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVA BAŞAK BOZTOK ÖZGERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmamızda sağlıklı köpeklerden elde edilen toraks radyografilerinde Vertabral sol atriyal boyut (VLAS) ve Vertabral Kalp Skalası (VHS) değerleri için bir referans aralığı belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Aksaray Üniversitesi Hayvan Hastanesine çeşitli şikayetlerle getirilen farklı ırk, cinsiyet ve yaştaki 40 adet sağlıklı köpek dahil edildi. Olguların sırasıyla detaylı anamnezleri alındı, kardiyovasküler sistemin klinik, radyografik, ekokardiyografik değerlendirmeleri yapıldı. Bu muayeneler sırasında herhangi bir kardiyovasküler hastalık tespit edilen hayvanlar araştırmaya dahil edilmedi. Radyografik muayenede sağ lateral ve ventrodorsal ya da dorsoventral en az iki yönlü toraks radyografileri alındı. Elde edilen radyografilerde Vertebral Kalp Skalası (VHS) ve Vertebral Sol Atriyal Boyut (VLAS) ölçümleri yapıldı. Ekokardiyografik muayenede sol atriyum (LA), Aort (Ao) ölçümleri ve LA/Ao oranı ölçümleri yapılarak kayıt altına alındı. Olguların VHS ortalaması 9,86 ±0,78; VLAS ortalaması 1,32± 0,15; LA/Ao ortalaması ise 1,17± 0,11 olarak bulundu. VHS, VLAS ve LA/Ao oranı istatiksel açıdan değerlendirildiğinde köpeklerin yaş, cinsiyeti ve vücut ağırlığı değişkenleri arasında önemli bir farklılık bulunmadı ayrıca VHS ve VLAS araında yapılan istatistiksel analizlerde anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to determine a reference range for Vertabral left atrial dimension (VLAS) and Vertabral Heart Scale (VHS) values in thoracic radiographs obtained from healthy dogs. This study included 40 healthy dogs of different breeds, sexes, and ages brought to Aksaray University Animal Hospital with various complaints. Detailed anamnesis was taken and clinical, radiographic, and echocardiographic evaluations of the cardiovascular system were performed. Animals with any cardiovascular disease detected during these examinations were excluded from the study. The radiographic examination included right lateral and ventrodorsal or dorsoventral thoracic radiographs in at least two directions. Vertebral Heart Scale (VHS) and Vertebral Left Atrial Size (VLAS) measurements were made on the obtained radiographs. The left atrium (LA), aorta (Ao), and LA/Ao ratio measurements were made and recorded in echocardiographic examination. The mean VHS was 9.86±0.78, the mean VLAS was 1.32± 0.15, and the mean LA/Ao was 1.17± 0.11. When VHS, VLAS, and LA/Ao ratio were evaluated statistically, no significant difference was found between the age, sex, and body weight variables of the dogs, and no significant difference was found in statistical analysis between VHS and VLAS.