Impact of reward system on employee's motivation, a case study on Afghanistan Commercial Bank (Acb)
Ödül sisteminin çalışanların motivasyonu üzerindeki etkisi, Afganistan Ticaret Bankası (Acb) üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 606163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışan performansı, kurumsal performansın temel unsurudur. Bunun nedeni, bireysel performansın ekiplerin veya bölümlerin performansına katkıda bulunması ve tüm ekip ve bölümlerin toplamının, özellikle verimlilik açısından örgütsel performans olmasıdır. Ödül sistemi, sadece çalışanların performansını izlemek için değil, aynı zamanda motivasyon yöntemi olarak da kullanılabilecek önemli bir araçtır. Böylelikle, yeterli bir ödül sistemi ile bir kuruluş çalışanları ellerinde tutabilir ve yeni yetenekli kişileri kuruma çekebilir. Bu araştırma, ödül boyutlarının çalışanın motivasyonu üzerindeki etkisini Afganistan Ticaret Bankası'na (A.C.B) özel atıfta bulunarak incelemeyi amaçlamaktadır, bu araştırmada ödül sisteminin çalışanın motivasyonu üzerindeki en önemli etkisini ortaya koymaktır. Alandaki önceki araştırmalar, ödül sistemleri ve çalışan motivasyonu arasındaki bağlantıyı belirleme ve daha sonra çalışanların verimliliğini ve şirketin başarısını nasıl etkilediklerini vurgulamaktadır. Bu araştırma çalışmasının amacı, A.C.B ortamında ödülün ve çalışanın motivasyonunun etkisi arasındaki ilişkiyi araştırmak ve toplam ödül yapısının verilen organizasyon içindeki çalışan motivasyon seviyelerini nasıl etkilediğini tespit etmektir. Günümüzde Afganistan'da bankalar çok yönlü ve rekabetçi ortamda bulunduklarından, bu çalışmanın (ACB) sektördeki bu fenomeni araştırması gerekmektedir. Bankalar müşterilere ve topluluklara finansal hizmetler sağlamakta ve ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Tüm bankalar sürekli olarak birbirleriyle rekabet halindedir ve ürünler nispeten benzer olduğundan, benzersiz olması zor olabilir. İnsanlar bu sektördeki rekabeti artıracak daha fazla bilgi ve daha iyi becerilerle geliyor. Bu rekabetçi çağda rekabet edebilmek için bankaların, diğer işletmeler karşısında rekabet üstünlüğü sağlayacak şeylere odaklanmaları tavsiye edilir. Bu çalışma sayesinde, çalışanların nasıl motive edileceğine ve ödüllendirme sisteminin çalışanın motivasyonu üzerindeki etkisine ilişkin yeni görüşler incelenecek ve sonuçların uygun şekilde yapılması durumunda, herhangi bir bankacılık şirketinin bu çalışmadan yararlanması daha kolay olacaktır.
Özet (Çeviri)
Employee performance is the fundamental aspect of organizational performance. This is because individual performance contributes to the performance of teams or departments and aggregate of all team and departments is the organizational performance, particularly in terms of productivity. The rewards system is an important device not only to monitor performance of employees but it can also be used as a motivation method. Thus, by an adequate reward system, an organization can retain employees as well as attract new talent. This research tempts to examine the impact of reward dimensions on employee's motivation with special reference to Afghanistan Commercial Bank (A.C.B), in this research is to expose the most significant impact of reward system on employee's motivation. Prior research in the field accentuates the importance of determining the link between reward systems and employee motivation and how they subsequently affect the productivity of employees and the success of the company. The purpose of this research study is to explore the relationship between impact of reward and employee's motivation in A.C.B setting and determine how the total reward structure affects employee motivation levels within the given organization. Furthermore, the current study is supposed to check this phenomenon in the (A.C.B) sector because now a day's banks are most versatile and competitive business of Afghanistan. Banks provide financial services to the customers and communities and play an important role in the economy of the country. All banks are constantly competing each other and as the products are relatively similar, it might be hard to be unique. People are coming with more knowledge and better skills which enhance the competition in this sector. To compete in this competitive modern era banks are advised to focus on the things which will provide them the competitive edge over the other businesses. Through this study new insights about how to motivate employees and the impact of reward system on employee's motivation will be explored and if the end ups are made accordingly then it will be easier for any of the banking firm to get advantage from this study.