Sosyo-ekonomiik statüsü düşük kadınlara verilen eğitimin genital hijyen davranışlarına ve öz bakım gücüne etkisi
The effect of education given to women with low socioeconomic status on genital hygiene behaviors and self-care power
- Tez No: 895079
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırma, sosyoekonomik statüsü düşük, 18-55 yaş arası kadınlara verilen genital hijyen eğitiminin, genital hijyen davranış puanlarına ve öz bakım gücüne etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Nisan 2023 -Haziran 2023 tarihleri arasında İzmir ilinde bulunan bir sivil toplum kuruluşundan yardım alan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 160 kadın ile gerçekleşmiştir. Katılımcılara ön test olarak Bireysel Bilgi Formu, 'Genital Hijyen Davranışları Ölçeği' ve 'Öz Bakım Gücü Ölçeği' uygulanmıştır. Ön test uygulamasından sonra katılımcılara 'Genital Hijyen Eğitimi' verilmiştir. Eğitim, 20 kişilik sekiz gruba iki oturumda 45'er dakika süreyle verilmiş ve katılımcılara eğitim sonrasında Genital Hijyen Eğitim broşürleri dağıtılmıştır. Eğitimden üç hafta sonra katılımcılara son test olarak 'Genital Hijyen Davranışları Ölçeği' ve 'Öz Bakım Gücü Ölçeği' uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiş olup verilerin homojenitesi Kolmogorov Smirnov analizi ile değerlendirilmiştir. Genital Hijyen Davranışları Ölçeği ve Öz Bakım Gücü Ölçeğinin puan ortalamaları normal dağılım göstermiştir (p>0.05). Normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklem t-testi ve One Way ANOVA analizi kullanılmış, ölçekler arası ilişkiyi saptamak için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada bağımlı değişkene ait varyansın ne kadarının bağımsız değişken tarafından açıklandığını ifade etmek amacı ile etki büyüklüğü Eta kare ile hesaplanmıştır (0,01 düşük etki; 0,06 orta etki; 0,14 yüksek etki). Bulgular: Araştırmada, katılımcıların, eğitim öncesindeki Genital Hijyen Davranışları Ölçeği puan ortalamaları 92,96±11,23 (min-maks: 63-115) olarak bulunurken eğitim sonrası 99,10±10,15 (min-maks: 68-115) olarak bulunmuştur. Çalışmada yapılan eğitimin genital hijyen davranışları puan ortalamaları üzerinde yüksek düzey etkisi olduğu saptanmıştır (η²=0,24). Katılımcıların, genital hijyen eğitimi öncesindeki Öz Bakım Gücü Ölçeği puan ortalamaları 133,07±18,09 (min-maks:103-167) olarak bulunurken eğitim sonrası 136,30±15,53 (min-maks: 86-167) olarak bulunmuştur. Çalışmada yapılan eğitimin öz bakım gücü puan ortalamaları üzerinde orta-düşük düzey etkisi olduğu saptanmıştır (η²=0.04).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of genital hygiene education given to women aged 18-55 years with low socioeconomic status on genital hygiene behavior scores and self-care power. Material and Method: he study was conducted between April 2023 and June 2023 with 160 women who received assistance from a non-governmental organization in Izmir and agreed to participate in the study. Participants were administered the Personal Information Form, the 'Genital Hygiene Behaviors Scale' and the 'Self-Care Power Scale' as a pre-test. After the pre-test application, the participants were given 'Genital Hygiene Training'. The training was given to eight groups of 20 participants in two sessions for 45 minutes each and Genital Hygiene Training brochures were distributed to the participants after the training. Three weeks after the training, the participants were administered the 'Genital Hygiene Behavior Scale' and the 'Self-Care Power Scale' as a post-test. The data obtained were analyzed with SPSS 22 package program and the homogeneity of the data was evaluated by Kolmogorov Smirnov analysis. The mean scores of the Genital Hygiene Behaviors Scale and Self-Care Power Scale were normally distributed (p>0.05). Independent Sample t-test and One Way ANOVA analysis were used to compare the normally distributed data, and Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the scales. In order to express how much of the variance of the dependent variable was explained by the independent variable, the effect size was calculated by Eta squared (0.01 low effect; 0.06 medium effect; 0.14 high effect). In the study, p=0.05 was accepted for significance level. Results: In the study, the mean Genital Hygiene Behaviors Scale scores of the participants were 92.96±11.23 (min-maks: 63-115) before the training and 99.10±10.15 (min-maks: 68-115) after the training. It was found that the training in the study had a high level effect on the mean scores of genital hygiene behaviors (η²=0.24). The mean scores of the participants on the Self-Care Power Scale before the genital hygiene training were 133.07±18.09 (min-maks: 103-167) and 136.30±15.53 (min-maks: 86-167) after the training. In the study, it was found that the training had a medium-low level effect on the mean self-care power scores (η²=0.04).