Regional inequalities among women in respect to social integration: A case study in Marmara and East Anatolia
Sosyal integrasyon bağlamında kadınlar arasındaki bölgesel eşitsizlikler: Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerinde alan çalışması
  1. Tez No: 146284
  2. Yazar: ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kadın sorunsalım kadınlar arasındaki bölgesel eşitsizlikler bağlanımda inceleyerek Cumhuriyet 'in kadınlara tanıdığı hakların toplumsal dönüşümü sağlamakta yetersiz kaldığım vurgulamaktır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde Osmanlının son dönemlerim kapsayan Tanzimat ve II. Meşrutiyet dönemlerinde batılılaşma projesinin bir ürünü olarak eğitim ve hukuk alanında kadınlara verilen haklar incelenmiştir. Daha sonra Cumhuriyet' in kuruluş yıllarında kadının modernleşmenin sembolü ve devrimlerin temsilcisi olarak nitelendirilmesinin bir ürünü olan kadınlara ilişkin reformların toplumsal alanda içselleştirilememesi nedeniyle geleneksel yapıda bir zihniyet değişikliğinin oluşturulamamış olduğunun kadınlar arasında oluşan bölgesel eşitsizliklerde ortaya çıktığı vurgulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde kadın sorunsalı açısından yapılan bu tespitin ispatlanması yönünde bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışmada en yüksek sosyo-ekonomik gelir seviyesine sahip olan Marmara Bölgesinde 300 ve en düşük sosyo-ekonomik gelir seviyesine sahip olan Doğu Anadolu Bölgesinde 200 kadına sosyokültürel alanda seviyelerinin ölçüldüğü sekiz ayrı kategoride sorular yöneltilmiştir. Bu anket çalışmasının sonucunda Marmara bölgesinin ve Doğu Anadolu bölgesinin karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Anket kapsamında ispatlanan kadınlar arasındaki bölgesel eşitsizlik durumunun genel bir değerlendirmesinin yapıldığı son bölümde kadın sorunsalının Türkiye'de bugün geldiği nokta yorumlanmıştır. Ataerkil düzenin ürünü olan geleneksel değerlerin kadınlar üzerindeki olumsuz etkisinin kadınlar arasındaki bölgesel eşitsMiğinin oluşumunda temel teşkil ettiği dile getirilmiştir. Türkiye'de kadın hareketinin bakış açısınının ataerkil toplum yapısında değişikliğin sağlanması yönünde gelişmesi ve devletin bu konuda destekleyici faaliyetlerde bulunması sadece kadınlar arasında bölgesel eşitsizliğin giderilmesine değil, aynı zamanda demokrasinin gelişmesine hizmet edecektir. Bu tez çalışması, kadın sorunsalım bu bağlamda ele alarak kadınlar arasında var olan bölgesel eşitsizliğin giderilmesine duyulan ihtiyacı ifade etmeye çalışmıştır. Anahtar Kelimeler toplumsal dönüşüm kadınlar arasındaki bölgesel eşitsizlik kadın sorunsalı kadın hakları Türk kadın hareketi VI
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to scrutinize the women question in Turkey in the context of regional inequalities among women and to point out that it had been insufficient in ensuring social transformation of rights given to women by the Republican regime. With this purpose, in the first chapter of the study reflections of rights given to women in education and law as a result of westernization project in the last period of the Ottoman Empire, namely Tanzimat Period, Second Constitutional Period had been scrutinized. Later it was pointed out that lack of mentality change in traditional structure had made itself evident in regional inequalites among the women due to failure in adaptation of reforms on the women in social scale, as these reforms had been seen as the symbol of the modernization and the symbol of the revolution during the first years of the Republic. In the second chapter of the study a survey was included as a proof of the asserted observation in terms of women question. In this study, questions in eight categories in which their socio-cultural achievements are measured have been asked to 300 women in Marmara region that has the highest socio-economic income level and 200 women in Eastern Turkey that has the lowest socio-economic income level. In the conclusion of this survey study, a comparative analysis of Eastern Anatolia Region and Marmara Region has been made. In the last chapter where a general evaluation of regional inequalities among women that had been proven in the survey was made, current status of women question in Turkey was interpreted. It is pointed out that negative impact of traditional values that are the product of patriarchy forms the main reason to regional inequalities among women. The improvement of the perspective of Turkish women's movement in the concept of ensuring the transformation in patriarchal social structure in Turkey and government's supporting measures in this regard would not serve only for elimination of regional inequality among the women but also it would help further development of the democracy. This thesis addresses the women question in the context explained above in an attempt to point out the need for elimination of the current regional inequality among the women.