Görüntü işleme teknikleri kullanarak yara analizi yapılması
Wound analysis using image processing techniques
- Tez No: 895097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMTAZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknoloji ve mühendislik alanlarında yaşanan gelişmeler, sağlık sektöründe de yeni teknolojilerin kullanımını mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda, görüntü işleme tekniklerinin sağlık alanındaki uygulamaları giderek artmaktadır. Bu tez çalışması, yaraların iyileşme sürecinin görüntü işleme teknikleri ile izlenmesi ve bu sürece dair tahminlerde bulunulabilmesi amacıyla yürütülmüştür. Açık yaralar üzerinde uygulanan tedaviler sonrası, yaranın durumu ve iyileşme sürecinin izlenmesi, tedavinin etkinliği ve hastanın tedaviye tepkisi açısından hayati önem taşımaktadır. Tedavi, iyileşme belirtileri gösterdiğinde devam ettirilmeli, aksi takdirde değiştirilmesi ya da nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Geleneksel yöntemlerle sürecin takibi, sağlık çalışanları tarafından görsel gözlem ve hastadan alınan geri dönüşlerle sınırlı kalmaktadır. Ancak, insan gözü ile yapılan gözlemlere kıyasla, bilgisayar destekli görüntü analizi çok daha verimli ve hızlıdır. Özellikle kısa zaman aralıklarındaki değişimlerin izlenmesi bu yöntemle kolaylaşmaktadır. Böylece, kişisel hata payları azaltılarak süreç nesnel ve hassas bir şekilde izlenebilir, sağlık çalışanlarına destek sağlanır ve iş yükü hafifletilir. Bu tez çalışmasında, açık kaynaklı fare yara görüntüleri kullanarak görüntü işleme teknikleri ve regresyon modelleri uygulanmış, yaraların iyileşme süreçleri bilgisayar ortamına aktarılarak tahminler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments in the fields of technology and engineering enable the use of new technologies in the health sector. In this context, the applications of image processing techniques in healthcare are increasing. The aim of this thesis is to monitor the healing process of wounds with image processing techniques and to make predictions about this process. After treatment of open wounds, monitoring the condition and healing process of the wound is vital for the effectiveness of the treatment and the patient's response to the treatment. The effects of the treatment should be continued when it shows signs of improvement, otherwise it should be changed or the causes should be investigated. With traditional methods, monitoring of the process is limited to visual observation by healthcare professionals and feedback from the patient. However, compared to observations made with the human eye, computer-aided image analysis is much more efficient and faster. Especially monitoring changes in short time intervals is facilitated by this method. Thus, personal error margins can be reduced, the process can be monitored objectively and precisely, support is provided to healthcare professionals and the workload is alleviated. In this thesis, image processing techniques and regression models were applied using open source mouse wound images, and the healing processes of the wounds were transferred to the computer environment and predictions were created.