Meme estetiği ameliyatı olmanın öz bakım gücüne etkisi
The effect of having breast aesthetics surgery on your self-care
  1. Tez No: 895108
  2. Yazar: ALİ MERT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada meme estetiği ameliyatı olacak hastaların tanımlayıcı bir çalışma ile öz bakım gücünün ölçülmesi hedeflendi. İstanbul ilinde hizmet veren bir özel üniversite hastanesinde. Şubat 2023 – Temmuz 2023 tarihleri arasında meme estetiği ameliyatı olacak olan 80 hasta ile hem ameliyat öncesi yüz yüze tekniği ile hem de ameliyattan bir hafta sonra telefon görüşmesi ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri 'Hasta Tanıtıcı Formu' , 'Ameliyat ile İlgili Bilgi Formu' ve 'Öz Bakım Gücü Ölçeği' ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 programı kullanılarak analiz edildi. Öz bakım gücü ölçek puanlarının normallik sınamasında Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testler kullanılmıştır. Gruplardaki örneklem büyüklüğü 50'den büyük olduğundan Kolmogorov-Smirnov testi dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to measure the self-care power of patients who will undergo breast aesthetic surgery with a descriptive study. It is in a private university hospital serving in the province of Istanbul. February July 2023 - between February 2023 and 80 patients who will have breast aesthetic surgery were performed both with the preoperative face-to-face technique and with a telephone interview one week after the operation. Dec. The research data were collected with the 'Patient Identification Form', 'Surgery-Related Information Form' and the 'Self-Care Power Scale'. In the analysis of the data, SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 program was used to analyze the data. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to test the normality of self-care strength scale scores. Since the sample size in the groups is larger than 50, the Kolmogorov-Smirnov test was taken into account.