Karbon kompozit malzemelerde alaşım elementleri ile elektrik direncinin iyileştirilmesine yönelik inceleme
Investigation on the sources of electricity consumption with alloy elements in carbon carbon materials composite
  1. Tez No: 895144
  2. Yazar: ABDULKERİM KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİDEM KANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma kapsamında, farklı yoğunluk ve örgü tiplerine sahip karbon fiber kompozitlere ikinci takviye olarakta gümüş ilave edilerek mekanik özellikleri ve elekriksel direnci incelenmiştir. Örgü türü plain (bezayağı) 2, 4, 6 ve 8 tabaka 200 g/m2 ve twill (dimi) 2, 4, 6 ve 8 tabaka 245 g/m2 karbon fiberlere ilave olarak her bir tabaka için epoksi ve ilavesiz, kullanılan epoksiye göre ağırlıkça sırasıyla, %2 ve %4 gümüş konularak vakum infizyon yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen kompozitlere yakma deneyi, elektriksel direncini ve mekanik özelliklerini incelemek için sırasıyla ASTM D2584, ASTM D257-14 ve ASTM D790 standartlarına göre yapılmıştır. Deneyler sonucunda ilavesiz ve gümüş takviyeli kompozitlerin yakma deneyi, elektriksel direnç ve çekme deneyinden elde edilen veriler incelenmiştir. Twill tipi dokumadan elde edilen verilerin daha yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Çekme deneyi sonrası elde edilen kırık yüzeyler gümüş paladyum cihazında kaplandıktan sonra alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FESEM) ile incelenerek elde edilen görüntü ve sayısal veriler hakkında değerlendirilmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the mechanical properties and electrical resistance of carbon fiber composites with different densities and mesh types were examined by adding silver as a second reinforcement. Plain weave type 2, 4, 6 and 8 layers 200 g/m2 and twill 2, 4, 6 and 8 layers 245 g/m2 are produced by vacuum infusion method by placing epoxy and non-added silver for each layer, respectively, by weight according to the epoxy used, in addition to carbon fibers, 2% and 4% silver, respectively. The combustion experiment on the manufactured composites was carried out according to ASTM D2584, ASTM D257-14 and ASTM D790 standards, respectively, to examine their electrical resistance and mechanical properties. As a result of the experiments, the data obtained from the combustion experiment, electrical resistance and tensile experiment of non-added and silver-reinforced composites were examined. It was found that the data obtained from twill type weaving came out higher. After the broken surfaces obtained after the tensile experiment were coated in a silver palladium device, they were examined with a field emission scanning electron microscope (FESEM) and evaluations were made about the image and numerical data obtained.